Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nomura’dan Büyük Ülkelere Ekonomik Durgunluk Uyarısı!

Nomura ekonomistleri, dünyanın önde gelen ekonomileri için için resesyon uyarısında bulundu. Detaylar haberde;
Nomura’dan Büyük Ülkelere Ekonomik Durgunluk Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nomura Holding ekonomistleri Rob Aubbaraman ve Si Ying, büyük ekonomiler için önemli bir not paylaştı. Pek çok ülkenin artan yaşam maliyetleri ve sıkı para politikaları nedeniyle gelecek 12 ayda resesyona girebilecekleri konusunda uyardı.

Paylaşılan notta, uyarıda bulunulan ülkeler Euro Bölgesi, İngiltere, ABD, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kanada olarak sıralandı.

Ekonomistler, dünya ekonomisinin büyümesinde yavaşlama olacağına dair işaretler olduğunu belirtti. Bu yavaşlama ile ülkelerin büyümek için ihracata sırtını dayayamayacağını ve böylece birçok ülkenin resesyona girebileceğini ekledi.

Uzmanlar, resesyonun boyutunun ülkelere bağlı olarak değişeceğini vurgulayarak, ABD’de resesyonun bu yıl sonunda başlayabileceğini öngördü. Gerilemenin, ABD’de beş çeyrek boyunca devam edebileceği bilgisini de paylaştı.

Nomura, Euro Bölgesi’nin Rusya’dan gaz akışını kesmesi durumunda resesyonun daha derin görüleceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıl ABD ve Euro Bölgesi ekonomilerinin yüzde 1 oranında küçüleceğini tahmin ederken Güney Kore’de bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 2,2 küçülmeye işaret etti. Japonya’da ise resesyonun daha ılımlı geçeceği tahmin edildi.

ABD’de ve Euro Bölgesi’nde Resesyon Endişesi

Açıklanan son ekonomik veriler ABD ile Euro Bölgesi için gerileme tahminlerini destekliyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan Euro Bölges tüketici güven endeksi de bunlardan bir tanesi. Endeks, Haziran’da 1 puan azalarak 105’ten 104’e geriledi ve bölgede resesyon endişelerini alevlendirdi.

Ayrıca Ulusal Para Fonu (IMF), ABD’ye ilişkin son ekonomik değerlendirmesinde resesyon yorumuyla dikkat çekti. IMF, ABD ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 2,9’a indirirken IMF Başkanı Kristalina Georgieva; “ABD’de resesyondan kaçınmak için daralan bir yol olduğunun bilincindeyiz” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.