Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın Adını Taşıyan Kampüs Açıldı

Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar, adını taşıyan eğitim kampüsünün açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Sancar'a teşekkürlerini sundu.
Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın Adını Taşıyan Kampüs Açıldı
HABER GİRİŞ

İçerisinde bilim ve sanat eğitim merkezi (BİLSEM), anaokulu, fen lisesi ve öğrenci pansiyonu bulunan eğitim kampüsü törenle hizmete açıldı.

2015 yılında kazandığı Nobel Kimya Ödülü ile Türkiye’nin gurur duyduğu isimlerden olan Prof. Dr. Aziz Sancar, Ankara’da yapımı tamamlanan adının verildiği eğitim kampüsünün açılışına katıldı. Sancar’ın yanında törene Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile davetliler katıldı.

Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü’nün Açılış Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazılı bir mesaj gönderdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Aziz Sancar Mesaj
Kaynak: Twitter

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan paylaşılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler de yer aldı:

“…Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu modern kampüs, evlatlarımızın eğitimine verdiğimiz ehemmiyeti göstermenin yanı sıra, Aziz Sancar Hoca’mıza minnet duygularımızın da bir ifadesi niteliğindedir.”

Sancar da açılış törenindeki konuşmasında; “Bu yaşımda hâlâ işler yapabilirim ve Türk bilim insanları yetiştirmeye çalışacağım. Böylelikle Türkiye’ye ve Türk dünyasına inşallah borucumu öderim” dedi. Ayrıca Sancar’ın şu sözleri büyük alkış aldı:

GCM Yatırım Banner

“Ben evet çalıştım, birçok bilimsel buluşlara imza attım ve birçok Türk ve Türk olmayan bilim insanını yetiştirdim. Fakat en fazla övündüğüm şey Türkiye’ye olan sevgimi ve Türkiye’ye, Türk milletine olan aşkımı hiçbir zaman kaybetmememdir. Her yaptığım işte Türkiye’nin bir rolü var.”

Aziz Sancar Kimdir?

Kazandığı Nobel Ödülü ile göğsümüzü kabartan Aziz Sancar, bir akademisyen, moleküler biyolog, biyokimyager ve bilim insanıdır. Atatürk’e olan hayranlığıyla da tanınan ünlü isim, tıp eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Amerika’ya gitmiş ve çalışmalarına orada devam etmiştir.

DNA onarımı üzerine yaptığı çalışmalarla ün kazanmış, uzun yıllar boyunca kendisini bilime adamasının en büyük meyvesini 2015 Nobel Kimya Ödülü ile almıştır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı törenle Nobel Kimya Ödülü madalya ve sertifikasını Anıtkabir’e takdim etmiştir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın