Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Karı Düşen KCAER Hisselerinde Potansiyel Var mı?

Borsa İstanbul’da KCAER koduyla işlem gören Kocaer Çelik için hedef fiyat açıklandı. Gedik Yatırım’ın hisse için tavsiyesi ne? İşte detaylar;
Net Karı Düşen KCAER Hisselerinde Potansiyel Var mı?
HABER GİRİŞ

Gedik Yatırım, 12 Haziran’da geçtiğimiz günlerde 2024’ün ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Kocaer Çelik (KCAER) için değerlendirmelerini açıklayarak yatırımcıları bilgilendirdi.

Şirketin ilk çeyrekteki satışlarının reel olarak yüzde 11,5 düşüşle 3,8 milyar TL’ye gerilediğine dikkat çeken Gedik Yatırım, satış hacmindeki azalışın beklentilerin üzerinde olduğunu belirtti.

Küresel çelik piyasalarında emtia fiyatlarındaki düşüşlere paralel olarak ürün satış fiyatlarındaki düşüş ve satış hacminin yıllık bazda azalması nedeniyle satış gelirlerinin daraldığı ifade edildi. Bunun yanında Kocaer Çelik’in Aliağa A1 Fabrikasının yatırım sürecinde çeyrek başında 66 günlük planlı üretim duruşunun da rakamları etkilediği kaydedildi.

Talep daralmasının yapısal ve katma değerli ürünlerin satış ivmesini yavaşlattığı, ancak şirketin katma değerli ürünlerindeki satış hacminin yatay kaldığı ve pazar konumunu güçlendirdiği aktarıldı. Makro ekonomik koşullar ve küresel pazar büyüklüğü düşünüldüğünde söz konusu faktörlerin olumlu olduğu vurgulandı.

Gedik Yatırım, KCAER için hedef fiyatını 68,1 TL, tavsiyesini ise “endekse paralel getiri” seviyesinde sabit bıraktı. Hissede yüzde 35,1 yükseliş potansiyeline işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Net Karı Düşen KCAER Hisselerinde Potansiyel Var mı? Kaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 30,1 TL’den tamamlayan KCAER, 28 Şubat’ta 69,1 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı Bu noktadan gelen satışlarla gerileyen hisse 12 Haziran’da günü yüzde 0,4 artışla 50,6 TL’den tamamladı.

Haftalık yüzde 7, aylık yüzde 14 değer kaybeden hisse uzun vadede yatırımcıların beklentilerini karşıladı ve yüzde 196 oranında değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.