Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Kar Güçlendi! Getiri Tahminleri Yükseldi

Türkiye'nin göklerdeki gözdeki THY dün akşam güçlü bilanço açıkladı. Beklenti üstü net kâr sonrasında hedef fiyatlar yükselirken, getiri potansiyeli arttı!
Net Kar Güçlendi! Getiri Tahminleri Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin gururu Türk Hava Yolları dün akşam saatlerinde 3. çeyrek finansal sonuçlarını yayımladı. Tablolarıyla şaşırtmayan THY, yılın üçüncü çeyreğinde net kârını 51,3 milyar liraya yükseltti. Beklentiler ise 42,7 milyar lira düzeyindeydi. Net kârın güçlenmesiyle birlikte hisseler bugünkü işlemlerde yüzde 4’e yakın kazançla işlem görüyor.

Yılın ilk 9 ayındaki kârını yıllık yüzde 81 artırarak 69,5 milyar liraya yükselen THY’nin satışları yüzde 61 artışla 358,7 milyar lira oldu. Olumlu tablo sonucunda hisselerin pozitif etkilenmesi beklenirken, yatırım kuruluşları getiri potansiyelini yüzde 75 düzeyine yükseltti.

THYAO kodlu hisseler TSİ 12:15 sularında yüzde 3,12 yükselişle 225 lirada seyretti.
THYAO Hisse Fiyatı - 02.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 8 Ağustos tarihinde 269,8 liraya kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu tarihten sonra bir miktar kâr satışı gören hisseler, 19 Eylül’de 214,6 liraya kadar inmişti. Bu seviyenin ardından yeniden toparlanan hisseler 255,6 liraya kadar yükseldikten sonra borsanın genel trendine paralel düşüş gösterdi. Savaş gerilimiyle birlikte 203 liraya kadar geriledi.

THY hisseleri 3,5 ayın en düşüğünü gördükten sonra yeniden toparlanmaya başladı. Bugünkü işlemlerde ise 228 liraya kadar yükseldi. Geçen haftanın aynı gününe göre yüzde 0,05 oranında artıya geçerken, aylık bazda yüzde 10’dan fazla kayba işaret ediyor.

THY hisseleriyle ilgili güçlü bilanço sonrasında hedef fiyat ve tavsiye güncellemesi geldi. İşte yatırım kuruluşlarının hisselerle ilgili beklentileri:

GCM Yatırım Banner

Oyak Yatırım – 395 TL Hedef Fiyat

Oyak Yatırım bugün yayımladığı günlük bültende THY için hedef fiyatı 189 liradan 395 liraya yükselttiğini duyurdu. Tavsiyesini ise endeks üstü getiri olarak korumayı tercih etti. Jeopolitik gelişmelerin havacılık hisseleri için ana kabalist olmayı sürdüreceğini dile getirdi.

Beklentiyi aşan net kârın, “2.7 milyar TL sigorta, tazminat geliri, 4.6 milyar TL türev işlemlerinden kar ve finansal faaliyetlerden 4 milyar TL’lik kur farkı kar” kaynaklı olduğunu da ifade etti.

İş Yatırım – 376,70 TL Hedef Fiyat

THY’nin beklentilerin üzerinde gelen net kârı sonrasında AL tavsiyesini korurken, hedef fiyatı 404,30 lirada 376,70 liraya indirdi. Buna karşın hisselerdeki yükselme potansiyelini yüzde 73 olarak belirten İş Yatırım, tahminlerindeki sapmanın nedenini, “Tahminimizin altında gerçekleşen vergi gideri ile beklentimizin üzerinde gerçekleşen kur farkı geliri kar tahminimizdeki sapmanın temel nedenleri olarak öne çıkıyor,” şeklinde açıkladı.

Garanti BBVA Yatırım – 360 TL Hedef Fiyat

Garanti BBVA bugünkü bilanço değerlendirmesinde, THY’nin 3:23 net kârı ve FVAÖK marjının beklentilerin üstünde gerçekleştiğine dikkat çekerken, hisselere olumlu etkisi olacağını belirtti. 12 aylık hedef fiyatı 360 lira seviyesinde koruyan kurum, endeks üstü getiri tavsiyesini de sürdürmeyi seçti.

Vakıf Yatırım – 330 TL Hedef Fiyat

THY’nin güçlü bir çeyrek tablosu çizdiğini belirten Vakıf Yatırım bugünkü bülteninde hisseler için hedef fiyatı 294,5 liradan 330 liraya yükselttiğini açıkladı. Endekse Paralel Getiri önerisini Endeksin Üzerinde Getiriye çevirirken, uzun vadede TUT tavsiyesini AL olarak güncelledi.

Vakıf Yatırım, “THY, güçlü çeyrekte güçlü sonuçlar açıklamaya devam etti. Şirket hisseleri son üç ayda endeksin %11 altında getiri performansı sergilerken, yılbaşından bu yana ise endeksi %13 yendi. Finansallara piyasa tepkisinin pozitif olmasını bekliyor, THY için hedef fiyatımızı finansallar sonrasında 330,00 TL’ye (önceki: 294,50 TL) yükseltiyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın