Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pandemi Kaynaklı Tüketici Stoklamaları Nestle’yi Yükseltti

İsviçre merkezli dünyanın en büyük yiyecek ve içecek üreticisi, koronavirüs salgını ortasında yaklaşık beş yılın en iyi çeyrek satışlarını açıkladı. Detaylar şöyle;
Pandemi Kaynaklı Tüketici Stoklamaları Nestle’yi Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçreli gıda devi Nestle bugün ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Yiyecek ve içecek, koronavirüs salgının pozitif yönde etkilendiği sektörlerden biriyken Nestle de neredeyse beş yılın en iyi satış rakamlarını kaydettiğini duyurdu.

COVID-19 krizinin olağanüstü ve geniş kapsamlı etkisine işaret eden firma, tüketicilerin koronavirüs karantinaları için gıda stoklamaları neticesinde satışların arttığını söyledi. Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışlar özellikle Mart ayında güçlüyken, bu artış yılın ilk üç ayındaki yüzde 4,3’lük yükselişe yardım etti.

Bu da yaklaşık beş yıl içindeki en hızlı çeyreklik büyümeyi temsil etti ve analistlerin yüzde 3’lük beklentilerini aştı.

Nestle İlk Çeyrek Satışları Arttı Nestle’nin evcil hayvan maması markası Purina Petcare’in satışları çift haneli yüzdeyle artarken Nescafe ile Coffee Mate içeceklerinde tek haneli yüksek artışlar yaşandı. Bununla birlikte tüketiciler, son dönemde zorluk yaşayan dondurulmuş yemeklere de daha fazla yöneldi.

Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika‘da Nestle ürün kategorilerinin çoğunun pazar payı kazandığını söyledi. Maggi noodle ve Garden Gourmet markaları da iyi iş çıkardı.

Nestle hisseleri Cuma günü açılış öncesi işlemlerde yüzde 1,4 yükselerek İsviçre blue chip endeksinden daha iyi performans gösterdi.

Nestle CEO İlk Çeyrek AçıklamasıÖte yandan Nestle için, Asya’daki temel satışlar, Çin’de çevrimiçi satışlar artmasına rağmen Çin’deki müşteriler restoranlardan ve mağazalardan uzak durduğundan %4.6 oranında düştü. Bununla birlikte İsviçreli dev firma, ilk çeyrekteki satışlarının 20.81 milyar İsviçre frangı olduğunu; önceki yılın 22.18 milyarlık rakamdan düştüğünü açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca organik satış büyümesinde ve temel ticari faaliyet kar marjında iyileşme beklediğini söyleyerek tüm yıl için rehberliğini korudu. “Covid-19’un tam etkisini değerlendirmek için henüz çok erken olduğu için şu anda ilk baştaki tam yıl 2020 rehberliğimizi koruyoruz” dendi.

Vontobel analisti Jean-Philippe Bertschy, tedarik zincirinde devam eden zorluklara ve hızla değişen tüketici ihtiyaçlarına rağmen şirketin güçlü büyüme kaydettiğini söyledi. 2020 hedeflerinin tasdiklenmesinin Nestle’nin koronavirüs krizinde seyretme yeteneğini gösterdiğini de ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.