Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Vergi Çıkışı: Faize Harcanmıyor

Bakan Nebati, kamuoyunda tartışma konularından biri olan yüksek vergi oranları ve ekonomi yönetiminin düşük faiz ısrarına ilişkin yeni bir çıkış yaptı.
Nebati’den Vergi Çıkışı: Faize Harcanmıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılda yeniden değerleme oranlarındaki enflasyon oranının üzerindeki artışlar ve tartışma konusu olan yüksek vergilere ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Nebati, faiz politikalarına dikkat çekti.

Faize savaş açan ekonomi yönetiminin bu hamlesiyle Türkiye ekonomisine kazandırdıklarını şu sözlerle paylaştı:

“Ekonomimizde yapısal bir dönüşüm yaşanıyor. Alın teriyle artırdığımız milli gelirimizin büyük kısmı artık, faize değil yatırıma harcanıyor. …Türkiye borçla, faizle değil; yatırımla, üretimle büyüyor.”

“Faiz Harcamalarının Milli Gelire Oranının Yüzde 2,3’e Kadar Düşmesini Bekliyoruz”

Türkiye’nin dış borcundaki faizin anaparayı aştığına ilişkin eleştirilere yer vermeyen Nebati, faiz harcamalarının milli gelire yansımasını dile getirerek şöyle ifadede bulundu:

“2002 yılında faiz harcamalarının milli gelire oranı yüzde 14,3’tü. Bu oran 2021 yılında yüzde 2,5’e geriledi. 2022 yılında ise yüzde 2,3’e kadar düşmesini bekliyoruz.”

GCM Yatırım Banner
Nureddin Nebati Twitter Vergi Açıklama
Kaynak: Twitter

“2002 Yılında 100 TL Vergi Gelirinin 85,7 TL’si Faiz Harcamalarında Kullanılırdı”

Faiz oranının vergi gelirlerindeki payına da dikkat çeken Nebati, “2002 yılında toplanan her 100 TL vergi gelirinin 85,7 TL’si faiz harcamalarında kullanılırken; 2021 yılında 15,5 TL’si ve 2022 yılında ise yalnızca 13,2 TL’si faiz ödemelerinde kullanıldı” dedi.

Nureddin Nebati Bütçe Açıklama
Kaynak: Twitter

Bütçe harcamalarındaki faiz oranına ilişkin de değerlendirmede bulunarak, “2002 yılında her 100 TL’lik bütçe harcamasının 43,2 TL’si faiz ödemelerine gidiyordu. 2021 yılında 11,3 TL’si, 2022 yılında ise yalnızca 10,6 TL’si faiz ödemelerinde kullanıldı” şeklinde açıklama yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.