Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati’den Fiyat İstikrarı Açıklaması: Bilerek Ani Yapmıyoruz

Bakan Nebati, AK Parti milletvekillerinin sorularını yanıtladı ve fiyat istikrarı, enflasyon gibi kritik konuları değerlendirdi. İşte detaylar;
Nebati’den Fiyat İstikrarı Açıklaması: Bilerek Ani Yapmıyoruz
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti milletvekillerine sunum yaparak fiyat istikrarı ve enflasyon ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Nebati, enflasyonla mücadelede etkinliğin hızlı olabilmesi için petrol ve doğal gaz fiyatlarının gerilemesi gerektiğini söyledi.

Döviz kurlarında oynamanın en aza inmesi gerektiğini, bunları yakaladıkları için enflasyonun aşağı doğru meyilli olduğunu belirtti. Fiyat istikrarı konusunda da dikkat çeken ifadeler kullanan Nebati, “Fiyat istikrarını yavaş yavaş – ani yapmıyoruz bilerek – sağlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bloomberg’in bildirdiği üzere sunumda konuşan Bakan, dolarizasyonun tersine döndürülmesine ilişkin gelen bir soruya dövizden kurtulmanın tek bir yolunun dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın yükselmesi ve bunu yaparken de alternatif alanların oluşturulması olduğunu söyleyerek karşılık verdi.

“Birçok İnsan Faizden Faydalanmak İstemiyor”

İslami finans kurumları kanununun bir an önce geçmesi gerektiğini vurgulayan Nebati, Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğunu, birçok insanın faiz enstrümanından faydalanmak istemediğini sözlerine ekledi. Ancak bu insanların parasını da korumak istediğini dile getirerek faize yatırmayınca iki alan kaldığını paylaştı. Seçenek olarak döviz, altın ve gayrimenkul kaldığını kaydetti.

EYT ile ilgili de konuşan Nebati, EYT’de para sorunlarının olmadığını, yedek akçeye sahip olduklarını paylaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’na baskı yapmadıklarını, bu konudaki eleştirilerin haksız olduğunu vurguladı. Dünyanın en şeffaf verilerinin Türkiye’de olduğunu söyleyerek verilerin iyi seviyede olduğunu, rüzgarı arkalarına aldıklarını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu