Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Faiz Açıklaması: Türkiye Yoluna Devam Edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TCMB’nin almış olduğu faiz kararının ardından açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle…
Nebati’den Faiz Açıklaması: Türkiye Yoluna Devam Edecek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nuredin Nebati, sosyal medya hesabından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayı faiz kararına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Nebati, Türkiye’nin yoluna devam edeceğini ve faiz oranlarının hedeflenen seviyeye indirildiğini kaydetti.

Nebati açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve perspektif doğrultusunda ülkemizin gerçekleriyle uyumlu biçimde şekillenen ekonomi politikaları sayesinde politika faizi 2 yıl aradan sonra tekrar tek haneye gerilemiştir.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uygulamaya alınan politikaların ve yakın dönemde kurumların koordineli almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politika-kredi faizi makasının kademeli biçimde kapatıldığını belirtti.

Bakan Nebati buradan yola çıkarak gelecek dönemde piyasa faizlerinin de tek haneye inmesini beklediklerini kaydetti. Tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisinin yoluna güçlü bir şekilde devam edeceğini aktaran Nebati, oluşturulan modelin sacayakları üzerinde yükselişin süreceğini kaydetti.

Bakan Nebati’nin açıklamaları öncesi bugün beklenen faiz kararı açıklandı. TCMB Kasım ayında politika faizini 150 baz puan indirdi ve tek hane seviyesine getirdi. Faiz oranı böylece yüzde 10.50’den yüzde 9 seviyesine çekilmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin açıklamasında dikkat çeken bir diğer konu ise Ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılması kararı oldu. Orta vadeli enflasyon hedefine ulaşılıncaya kadar tüm araçların kullanılacağı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.