Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Müslümanlar Haramdan Uzak Durmaya Özen Gösterir

Nureddin Nebati, Karadeniz'de keşfedilen doğal gazı ve nükleer santralin 2023 yılında devreye gireceğini duyurdu. Bakanın açıklamalarının detayları haberde;
Nebati: Müslümanlar Haramdan Uzak Durmaya Özen Gösterir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı’nın gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Nebati, tüm dünyada helal endüstrisinin gelişimine önemli katkılar sunan ve küresel arenadaki en büyük helal organizasyonuna katılmaktan duyduğu memnuniyeti aktardı.

Helal endüstrisinin oldukça geniş bir sektörel yelpazeye yayıldığın dikkat çeken Nebati, Müslümanların aldıkları her nefeste helal dairesi içinde kaldığını ve haramdan uzak durmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Nebati: Helal Ticaret Bereketlidir

Helal ticaretin bereketli olduğunu vurgulayan Nebati, “Velhasıl helal olanda, insanlar için hayat ve mutlak surette bir hayır vardır. Biz Müslümanlar için dünyada büyük önem taşıyan helal endüstrisi, ağırlıklı olarak gıda ürünleriyle bilinse de bununla sınırlı kalmıyor.” ifadelerini kullandı.

Helal endüstrinin finans, tekstil, eczacılık ürünleri, kozmetik, lojistik ve turizm gibi oldukça geniş bir sektörel yelpazeye yayıldığına işaret etti. Helal anlayışın, ürünlerin üretiminden tüketiciye ulaşana kadar her aşamada sağlıklı, hijyenik ve kaliteli olan süreçleri kapsadığına da değindi.

Türkiye’nin Büyük Bir Potansiyeli Var

Helal sertifikasına sahip ürün ve hizmetlere olan ilginin de her geçen gün arttığını bildiren Nebati, İslami finans hariç helal ekonominin büyüklüğünün 2,1 trilyon dolara ulaştığının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusunda kararlı olduklarını belirten Nebati, Türkiye’nin büyük potansiyelin olduğunu bildirerek şöyle konuştu;

“Bunu yurt dışı gezilerde gerçekleştirdiğim görüşmelerde de çok net bir şekilde müşahede etme imkanı buluyor ve bu artan ilgiden büyük memnuniyet duyuyorum.”

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın 2023’de kullanıma başlanacağını ileten Nebati, nükleer santralin de aynı şekilde gelecek yıl devreye alınacağını söyledi. Böylelikle Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının giderek azalacağını savundu.

KAYNAK:AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın