Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati’den Enflasyon Yorumu! “Mücadele Devam Edecek”

Bakan Nebati, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına yönelik değerlendirmede buldu. Mücadelenin devam edeceğine dair mesaj verdi.
Nebati’den Enflasyon Yorumu! “Mücadele Devam Edecek”
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün 2022 Aralık ayı enflasyon oranını açıkladı. Söz konusu dönemde Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 64,27 oranında kayıtlara geçti. 2022’nin son enflasyon oranına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den değerlendirme geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Nebati, “Aralık ayında aylık bazda yüzde 1,18 seviyesinde gerçekleşen tüketici enflasyonu ile yıllık TÜFE enflasyonu 20,12 puan düşerek yüzde 64,27’ye gerilemiştir.” diyerek paylaşımda bulundu.

“TEM Sayesinde 2022’yi Başarıyla Geride Bıraktık”

Kasım ayı enflasyon oranına değinen Bakan Nebati, söz konusu dönemden itibaren enflasyonda düşüş trendine girildiğini belirtti. 2022 yılının Orta Vadeli Program hedefini altında bir nokta kapatıldığını söyledi.

Bugün TÜİK tarafından açıklanan bir diğer veri olan yurt içi fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) değinerek aylık bazda 0,24 oranında gerçekleştiğini vurguladı. Ayrıca yıllık bazda 38,30 puan azalarak yüzde 97,72’ye gerilediğini kaydetti.

Bakan Nebati, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen Türkiye Ekonomi Modeli (TEM) sayesinde tüm dünyada zorlu koşullara sahne olan 2022 yılını başarıyla geride bıraktıklarını aktardı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“Enflasyona Karşı Mücadele Devam Edecek”

Nebati, fiyat artışlarına yönelik alınan önlemler ve ücretlerde yapılan iyileştirmeler ile vatandaşın alım gücünün korunduğunu belirterek, “TEM çerçevesinde enflasyona karşı uyguladığımız politikaların birikimli etkilerini önümüzdeki aylarda tüm vatandaşlarımız daha net hissedeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlarken, enflasyona karşı sürdürdüğümüz amansız mücadelemizde, işsizliğe ve küçülmeye yol açmayan politikaları uygulamaya devam edeceğiz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

TÜİK’in açıkladığı verilerin ve Bakan Nebati’nin değerlendirmesinin aksine ENAG, Aralık ayı enflasyonun aylık bazda yüzde 5,18, yıllık bazda ise yüzde 137,55 oranında olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.