Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Enflasyon ve Asgari Ücret Açıklaması Geldi

Seçim vaadi olarak duyurulan ara zam hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, enflasyona ilişkin iyimser beklentilerini sürdürdü. Nebati'nin açıklamaları haberde...
Nebati’den Enflasyon ve Asgari Ücret Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İş insanlarıyla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bakan Nebati, asgari ücretlilere 2 ay sonra yapılması planlanan maaş zammı ve enflasyon verilerini gündemine taşıdı. AKP listelerinden milletvekili seçildiği Mersin’de konuşan Nebati, daha önce dile getirdiği gibi ekonominin güçlü konumda olduğu söylemini yineledi.

228 ülke ve bölgeye dış satım yapan Türkiye’nin yatırımlarını 5 kat, ihracatını ise 7 kat yükselttiğini söyleyerek, konumunun güçlü bir merkez oluşturduğunu savundu.

Türkiye ekonomisinin kaydettiği ilerlemenin maaşlara da yansıyacağı mesajını vererek, seçim vaatleri arasında yer alan asgari ücret artışına değindi.

Nebati, “Asgari ücrete bu yılın temmuz ayında da tekrar bir ara zam daha yapacağız” diye konuştu.

“Enflasyonla Mücadelede Vatandaşı Mağdur Etmedik”

Daha önceki söylemlerinde enflasyonun 6 ayda düşük seviyelere ineceği sözünü veren Nebati, bu sözünün gerçekleşmemesiyle ilgili şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon, ülkemizde de arzu ettiğimiz seviyelerin üzerinde seyrediyor. Bunun için de bu sorunu çözmek ve bunu gerçekleştirmek için de bir yandan amansız mücadele sergiliyor bir yandan da insanımızı enflasyonist baskıdan korumak için bütçe imkanlarımızı en etkin şekilde kullanıyoruz.”

Geçen yıl maaş zamlarını belirleyecek olan kasım ayı enflasyonunun gerileme gösterdiğini hatırlattı. Baz etkisiyle düşen enflasyonun Nisan 2023 döneminde 42 puan gerilediğine dikkat çekti.

Nebati, “Önümüzdeki dönemde bu düşüşlerin devam ettiğini hep birlikte göreceğiz. Vurgulamak istiyorum ki enflasyonla mücadele sürecimizde hiçbir vatandaşımızı mağdur durumda bırakmadık, bundan sonra da asla bırakmayacağız. 2022’de 290 milyar lira, 2023’ün ilk 4 ayında ise tamı tamına 90 milyar liralık vergiden vazgeçtik” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.