Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati’den Dış Ticaret Açıklaması: Güçlü Projelerle Hazırız

Yılın ilk dış ticaret rakamlarını değerlendiren Bakan Nebati, kapsamlı ekonomi politikalarının amacına ulaştığını ve gelecek döneme hazırlıklı olduklarını söyledi.
Nebati’den Dış Ticaret Açıklaması: Güçlü Projelerle Hazırız
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yılın ilk dış ticaret rakamlarını açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den de açıklama geldi. Nebati, yıllık yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolarlık, tarihin en yüksek Ocak ihracatının elde edilmesinin, kapsamlı politikaların sonucu olduğuna dikkat çekti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Nebati, “2022 yılının her ayında rekor kıran ihracatımız, bu eğilimini 2023 yılı Ocak ayında da sürdürdü” dedi.

Küresel konjonktürün oluşturduğu olumsuz tabloya rağmen Türkiye ekonomisinin başarı gösterdiğine vurgu yaparak şöyle söyledi:

Bakan Nebati Dış Ticaret Açıklama
Kaynak: Twitter

“Küresel ekonomi ve ticaretteki zayıflamanın sürdüğü ve küresel finansal koşullarda sıkılaşmanın görüldüğü bir ortamda, 19,4 milyar dolarla en yüksek ocak ayı ihracatı seviyesine ulaştık.”

Yıllıklandırılmış ihracatta da benzer performansın sürdüğüne dikkat çekerek, 256 milyar dolar seviyesine çıkıldığını ekledi.

İhracat verilerindeki artışı yorumlayan Nebati, değerlendirmelerinde dış ticaret açığına yer vermedi.

Geçen gün açıklanan verilere göre 2022 yılı 100 milyar doların üzerinde dış ticaret açığıyla kapanmış, Aralık 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 42’lik açıkla karşılaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu