Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı Yılın İlk İhracat Rakamlarını Açıkladı

Ticaret Bakanı Muş, Ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Verilere göre tarihin en yüksek Ocak ihracatı elde edildi.
Ticaret Bakanı Yılın İlk İhracat Rakamlarını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ocak 2023 dönemine ait dış ticaret rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2023 yılının Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 oranında artış göstererek 19,4 milyar dolara ulaştı.

Bakan Muş, bunun en yüksek Ocak ayı ihracat rakamı olduğunu söyledi. “Üreten Türkiye vizyonumuz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.” diyen Bakan Muş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aylık verilerin detaylarını duyurdu.

İhracat Aralık ayında 22 milyar 915 milyon dolar, ithalat 33 milyar 295 milyon dolar, dış ticaret açığı ise 46 milyar 211 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Geçen ay dış ticaret hacmi, yıllık bazda yüzde 9,6 artışla 56 milyar 210 milyon dolar oldu.

2022’nin Ocak ayında ise 17,6 milyar dolar ihracat yapılmıştı. 2023’ün Ocak ayında ithalat 33,7 milyar dolar olurken, bunun dörtte birinden fazlasını enerji ithalatının oluşturduğunu söyledi.

İhracattaki İvme Sürüyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Mehmet Muş

Bakan Muş, ihracatta geçen yıl yakalanan ivmenin bu yılın ilk ayında da devam ettiğini, dünyadaki belirsizliğe ve Türkiye ile ilgili beklentilerin düşmesine rağmen ihracatta emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu başarıların arkasında elde edilen siyasi istikrarın öneminin büyük olduğunu belirten Muş, “Bu siyasi istikrar, ihracatın önünü açan politikalarla ihracatçımıza ufuk açmış ve ihracatçılarımız dünyanın geniş coğrafyalarına Türk mallarını ulaştırmıştır. Bu noktada ihracatımızın menzilini artırmak için büyük çaba harcıyoruz. Bu minvalde yeni pazarlar bulmak için ticari diplomasi faaliyetlerimize yoğun şekilde devam ediyoruz. “ dedi.

Ocak ayında enerji ve emtia fiyatlarındaki sert artışların etkisiyle ithalatın 34 milyar dolara yaklaştığını, bu rakamın 2021’in aynı ayında 8,8 milyar dolar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Ocak ayında en fazla ihracat yaptığı ilk iki ülke 1,8 milyar dolarla Almanya, 1,2 milyar dolarla ABD oldu. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın