Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den BİST Çıkışı! “Küresel Ölçekte Dikkat Çekiyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Borsa İstanbul'a dair dikkat çeken açıklamalarda bulunurken, son iki yılda borsada işlem gören şirket sayısında artış olduğunu vurguladı.
Nebati’den BİST Çıkışı! “Küresel Ölçekte Dikkat Çekiyor”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşma yaptı. Enflasyon, faiz ve Borsa İstanbul’a yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi modeli ile uzun vadeli hedefleri adım adım gerçekleştirdiklerini söyledi. Pandemi dönemine değinerek gıda ve enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı dünya genelinde enflasyonist bir ortam oluştuğunu kaydetti.

Dünyada enflasyon oranlarının rekor seviyeye ulaştığına dikkat çeken Bakan Nebati, arka arkaya yapıla faiz artırımlarının dünyayı resesyona doğru sürüklediğini açıkladı. Türkiye’de uygulanan ekonomi politikasıyla istihdam ve ihracatta emin adımlarla ilerlemeye devam edildiğini vurguladı.

“Borsada İşlem Gören Şirket Sayısı 482’ye Ulaştı”

Borsa İstanbul (BİST) hakkında konuşan Nebati, geçtiğimiz Şubat ayında SPK tarafından yeşil borçlanma araçları ve yeşil kira sertifikası rehberinin yayınladığın söyledi. Buna göre ihraçların 4 milyar lirayı bulduğunu kaydetti.

Bakan Nebati, “2022 yılında sermaye piyasaları büyümesini halka arzla sürdürdü. Kasım ayı itibarıyla 33 şirket 14.2 milyar liralık halka arz gerçekleştirdi. Son 2 yılda borsada işlem gören şirket sayısı 482’ye ulaşmış durumda.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’un işlem hacminin gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranla dünyanın ön sıralarında yer aldığına değinen Nebati, bu verinin borsa için oldukça likit olduğunu vurguladı.

“Hedef  Yurt İçi Tasarruf Oranını Yüzde 32.6’ya Yükseltmek”

Nebati, vatandaşın sermaye piyasasına ilgisinin arttığını belirterek pay piyasasında yatırımcı sayısının son dönemde 3.2 milyon seviyesine ulaştığını kaydetti. Sermaye piyasasında gelişme açısından diğer bir kritik hususun ülkenin tasarruf seviyesinin daha yükseğe çıkması olduğunu belirtti. Borsa İstanbul’un küresel ölçekte dikkat çeken bir borsa olduğunu vurguladı.

Maliye Bakanı, “ Orta vadeli programda yurt içi tasarruf oranını artırılarak 2025 yılında yüzde 32.6’ya yükseltilmesini hedefliyoruz.” İfadesinde bulundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında konuşan Nebati, söz konusu hedefe ulaşabilmek için 2013’ten bu yana devam eden yüzde 25 katkısın yüzde 30’a çektiklerini aktardı. Yakın bir zamanda bu sistemin yararlanıcıları arasına 18 yaş altı gençlerimizin de önünü açarak bir katkı sağlamasını gerçekleştirdiklerini belirtti. Emekli yatırım fonunun büyüklüğünün 565 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.