Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Yeni Yatırım Aracını Duyurdu: Altına Dayalı Sertifika

Bakan Nebati sosyal medya hesabı üzerinden yeni yatırım aracını duyurdu ve sağlayacağı yararlara değindi. İşte detaylar;
Nebati Yeni Yatırım Aracını Duyurdu: Altına Dayalı Sertifika
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bugünden itibaren Borsa İstanbul’da halka arz yoluyla altına dayalı sertifika ihraç edeceğini duyurdu. Nebati, Darphane Altın Sertifikası‘na yatırım yapan tasarruf sahiplerinin altınlarını fiziki olarak teslim alabileceğini belirtti.

Nebati sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda vatandaşlara yeni bir tasarruf aracı sunulduğunu aktardı. Vatandaşların tasarruf seçeneklerinin genişleyeceğini, Hazinenin altın rezervlerinin üreticilerin ve ihracatçıların yeni yatırımlarını fonlamaya olanak sağlayacağını ifade etti.

Bu yeni tasarrufun ayrıca Türk lirasının değerinin korunmasına da yardımcı olacağını vurguladı.

Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Pazarında bugünden itibaren doğrudan işlem görmeye başlayacağını, altına dayalı sertifikaların vatandaşlara ve Türkiye ekonomisine hayırlı olmasını diledi.

Bu uygulama ile Borsa İstanbul Pay Piyasası kapsamında kurulan Emtia Pazarı ile tasarruflarını sermaye piyasasında altın gibi kıymetli madenler ile farklı emtiaya yatırım yapmak amacıyla değerlendirmek isteyen yatırımcılar için alternatif yatırım araçlarının sunulmasının hedeflendiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün (Darphane) ihraç edeceği altın sertifikasının, bugün itibarıyla ALTIN.S1 kodu ile işlem göreceği bildirildi.

Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, altın sertifikası alabileceği, talep etmeleri halinde emtia sertifikası karşılığındaki altının fiziki olarak teslim edilebileceği paylaşıldı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun Korkmaz da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu yeni yatırım aracında emeği geçenlere teşekkür etti ve altın sertifikasının avantajlarından bahsetti.

Yatırımcıların pay piyasasında hisse senedini alıp sattıkları gibi altın sertifikasını da alıp satabileceklerini aktardı. Yatırımcıların altın sertifikasının karşılığı olan altın saklama maliyetlerine katlanmayacaklarını, altınların Darphane tarafından saklanacağını söyledi.

Altın sertifikası ile vatandaşların isterlerse 1 gram altının yüzde biri değerinde, yani küçük parçalar halinde alınıp satılabileceğini, her bütçeye uygun bir ürün olacağını kaydetti. Altın sertifikasından elde edilecek kazançlarda stopaj oranının sıfır olacağını sözlerine ekledi.

Korkmaz, bu ürünün yatırımcılar tarafından yüksek ilgi görmesini beklediklerini, emtia pazarının ilk ürünü olan altın sertifikası gibi başta gümüş olmak üzere diğer emtialar ile ürün çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın