Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Vatandaşların Refah Seviyesini Daha İleriye Taşıyacağız

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekteki büyüme rakamını değerlendiren Bakan Nebati, vatandaşların refah seviyesini daha ileriye taşıyacaklarını vurguladı. Detaylar haberde...
Nebati: Vatandaşların Refah Seviyesini Daha İleriye Taşıyacağız
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde (Ocak- Mart 2023 döneminde) yüzde 4,0 oranında büyüdüğünü açıklamasından sonra Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den değerlendirme geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Nebati, piyasanın beklentisi üstünde gelen büyüme oranı ile Türkiye’nin, AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başardığını ifade etti.

Sıkı küresel finansal koşulların devam ettiği ve küresel ticaretin zayıf seyrettiği bir dönemden geçildiğini belirten Nebati, yatırım, üretim ve istihdamdan asla taviz verilmediğini kaydetti.

“Vatandaşların Refah Seviyesini Daha İleriye Taşıyacağız”

Bakan Nebati, Kahramanmaraş merkezli depremler hakkında konuşarak, felaketin Türkiye ekonomisi üzerinde açtığı yaraların telafi edildiğini bildirdi.

TÜİK tarafından açıklanan raporun detaylarına değinen Nebati, makine ve teçhizat yatırımlarının geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,0 büyüdüğünü ve kesintisiz artışını 14’üncü çeyreğe taşındığını vurguladı. Bunun potansiyel üretimin artması ve sürdürülebilir büyümenin devamı için önem arz ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Nebati, ilk çeyrekte sadece büyümenin gerçekleştirilmediğini bunu korunduğun ifade etti.

Yakın bir zamanda TÜİK tarafından açıklanan 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin istihdam endeksi hakkında konuşan Nebati, istihdamının 1,6 milyon kişi arttığını kaydetti. Ayrıca işsizlik oranının yüzde 9,9’a düştüğünü belirterek tek haneye düştüğünü vurguladı.

Bakan Nebati bu açıklamalarının yanında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“İş gücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,8 puan artarak yüzde 38’e yükselmiştir. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı önümüzdeki dönemde, vatandaşlarımızın refah seviyesini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın