Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Vatandaşı Enflasyondan Korumak için Yapılanları Açıkladı

Nebati, 24 yılın en yükseğine çıkan enflasyon verilerinin ardından fiyat artışlarıyla mücadelede yapılan çalışmaları açıkladı.
Nebati Vatandaşı Enflasyondan Korumak için Yapılanları Açıkladı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, enflasyonla mücadeleye yönelik atılan adımları madde madde bildirdi.

Dün açıklanan Haziran enflasyonunun ardından fiyatların küresel emtialar nedeniyle yüksek kaldığını belirtmişti. Önümüzdeki süreçte para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün sağlanması ile gerekli yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesinin hedeflendiğini eklemişti.

Bugünse, Haziran’da 24 yılın en yükseğine çıkan enflasyonla mücadelede daha önceki çalışmaları ortaya serdi. Yönetilen ve yönlendirilen fiyat düzenlemelerinin olduğuna değinen Nebati, vergi indirimleri ve desteklerin devam edeceğini vurguladı.

Paylaşımında ilk olarak; gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini ve yeme içme sektörlerinde ise yüzde 8 olarak belirlendiğini açıkladı.

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, bebek bezi, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete gibi hijyen ürünlerinde KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğine değindi.

GCM Yatırım Banner

Meskenlerde ve tarımsal sulamadaki elektrik teslimlerinde KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e çekilerek enflasyonla mücadeleye destek verildiğini ifade etti. Arsa ve arazi teslimlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğini ve indirimli KDV oranı ile uygulanan tarım makinelerinin kapsamının genişletildiğini söyledi.

2022 yılının ilk 5 ayında KOBİ’ler tarafından kullanılan doğal gaz yüzde 76; sanayide kullanılan doğal gaz yüzde 14, elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gaz yüzde 25 ve meskenlerde kullanılan doğal gaz yüzde 81 oranında sübvanse edildiği açıklandı.

Bakan Nebati; Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerindeki artışlar yasal zemin çerçevesinde yüzde 25 ile sınırlandırıldığını aktardı.

2022 Yılında 241,3 Milyar Lira Vergi Gelirinden Vazgeçildi

Bazı stratejik tarım ve gıda ürünlerine yönelik dış ticaret tedbirlerinin devreye alındığını iletirken, enflasyonla mücadelede 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçildiğini açıklamasına ekledi.

241 milyarlık vergi gelirinden vazgeçildiğini Haziran sonlarında duyuran Nebati, “Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını etkileyen olağanüstü fiyat artışlarının alım güçlerine en az düzeyde yansıması için azami çabayı gösteriyor ve gerekli adımları ivedilikle atıyoruz. Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz.” demişti.

Bakan Nebati; Enflasyonla Mücadele Timleri tarafından tüm sektörlere yönelik denetimlerin devam edeceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın