Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Mayıs’tan İtibaren Fiyatlardaki Gevşeme Ciddi Hissedilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayın programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Nebati: Mayıs’tan İtibaren Fiyatlardaki Gevşeme Ciddi Hissedilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı televizyon programında canlı yayında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Nebati’nin gündeminde İstanbul Finans Merkezi, Türkiye’nin para politikası ve enflasyonla mücadele adımları vardı.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde;

İFM’de Kiralık Alanların Büyük Bölümünün Müşterisi Hazır

Nebati, konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile ilgili açıklamalarda bulunarak başladı.

İFM’nin sadece bankaların değil, tüm finans yapılarının merkezi olarak kullanıldığını ve ticaretin de merkezi olacağını söyleyen Nebati, kiralık alanların yüzde 77’sinin müşterisinin hazır olduğunu, çok sayıda yabancı şirketin başvurusunun bulunduğunu belirtti.

İstanbul’daki en şiddetli depremlerin planlanarak binaların hazırlandığını ifade etmesinin yanında, yurt dışından gelen fonların burayı bir merkez olarak belirleyeceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

ABD’deki Bankaların Batması Faiz Artırımının Bir Sonucu

Türkiye ekonomi modelinin hedeflenenlerin büyük bir kısmına ulaşmış durumda olduğunu vurgulayan Nebati, yatırımlarda bir gerileme olmadığını, 10 çeyrektir büyümenin sürdüğünü söyledi.

“Türkiye Ekonomi Modeli önümüzdeki süreçte dünyaya örnek olacak bir yapıya dönüşmüş durumda. Biz faizleri artırmayacağız dedik. Faiz artırımının handikaplarıyla karşı karşıya kaldı dünya” diyen Nebati, ABD’deki bankaların batmasının faiz artırımının bir sonucu olduğunu ve Avrupa’da da faiz artırımını yavaşlattıklarını dile getirdi.

Mayıs’tan İtibaren Fiyatlardaki Gevşeme Çok Daha Ciddi Hissedilecek

Türkiye’nin çok ciddi potansiyele sahip olduğunu ve asrın depreminin dünyada herhangi bir ülkede olsa çok farklı sonuçları olacağını belirten Nebati, enflasyon konusuna da değindi.

“Önümüzdeki süreçte enflasyonun düşeceği beklentisinin oluşturulması gerekiyor. Kasım ayında yaşanan kırılmadan sonra insanlar bir düşünmeye başladı. Aralık ayında enflasyonun aşağı yönlü hareketi insanlar tarafından görüldü. Beklentiler olumluya döndü” diyen Bakan, Mayıs ayından itibaren fiyatlardaki gevşemenin çok daha ciddi hissedileceğini ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @NureddinNebati

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 100 milyar TL kaynak ayrıldığını ve bunun 40 milyar lirasının kullanıldığını söyleyen Nebati, deprem bölgesinde kaynakla ilgili bir sıkıntı bulunmadığını kaydetti.

TOGG Kredisi Yolda

Nebati ayrıca TOGG’a çok büyük bir talep olduğunu söylerken, bankaların TOGG kredisi konusunda hazırlıklarını yaptığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edildikten sonra bu konunun ilan edileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.