Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Hazine Tarihinin En Uzun Borçlanma Vadesine Ulaştık

Bakan Nebati, iç borçlanma vadelerindeki rekor artışlara dikkat çekerek, vadelerin 70 aya çıktığını açıkladı. Atılan adımlara ilişkin açıklamalarını paylaştı.
Nebati: Hazine Tarihinin En Uzun Borçlanma Vadesine Ulaştık
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, borç yönetim politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Nebati, iç borçlanma vadelerindeki artışa dikkat çekti.

İç borçlanmanın vadesinin geçen yılın sonunda 70 aya çıktığını söyleyen Nebati, 2020’de yaklaşık 34 ay olan vadelerin, uzun vadeli borçlanma stratejisi sayesinde 2021’de 53 aya, 2022’nin sonunda ise 70 aya çıktığını açıkladı.

Temmuz 2022 döneminde ise Hazine tarihinin rekoruna ulaştıklarını belirterek, en uzun aylık ortalama borçlanma vadesinin 98 aya çıkarıldığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı, “Etkin borç yönetimi anlayışımız neticesinde, iç borçlanmamızın vadesi, maliyeti ve kompozisyonunun her birinde eş zamanlı olarak çok önemli başarılara imza attık” dedi.

Bakan Nebati Borç Vade Oranı Açıklama
Kaynak: Twitter

Nebati, liralaşma stratejisinin elde ettiği kazanıma da atıf yaparak, “Türk lirası cinsi sabit getirili senetlerimizin toplam iç borçlanmamız içerisindeki payı da 2021’de yüzde 35 seviyesinde iken 2022 sonunda yüzde 60’a ulaşarak, borç stokumuzun kompozisyonunu ciddi biçimde güçlendirdi” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu