Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Enflasyon Nisan’da Yüzde 50’nin Altına İnecek

Bakan Nebati, Mart ayında TÜİK tarafından yüzde 50,51, ENAG'ın ise yüzde 126,91 oranında açıkladığı enflasyonun Nisan'da yüzde 50'lerin altına ineceğini söyledi.
Nebati: Enflasyon Nisan’da Yüzde 50’nin Altına İnecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Uludağ Ekonomi Zirvesi 2023 programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyona yönelik konuşarak, Nisan ayı enflasyonuna dair tahminde bulundu.

En son Mart ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 50,51, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından ise yüzde 126,91 oranında açıklanan enflasyon hakkında konuşan Bakan Nebati, alınan tedbirler ile enflasyonu öngörülen seviyeye düşürmeyi başardıklarını kaydetti.

“Enflasyon Nisan Ayında Yüzde 50’nin Altına İnecek”

Enflasyonun kalıcı bir şekilde inmesini sağlayacaklarını belirten Nebati, Nisan ayında enflasyonun yüzde 50’lerin altına gerileyeceğini söyledi.

Türkiye ekonomi modeli hakkında konuşan Nebati, krizlerin zirve yaptığı 2022 yılında yüzde 5,6 büyüyen ekonominin bu modelin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Böylelikle Türkiye’nin G-20 ve Ekonomik Kalkınma İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomiler arasında yer aldığını söyledi.

“İşsizlik Oranı Yüzde 10’a Düştü”

İhracat rakamlarını değerlendiren Nebati, Mart ayında ihracatın 255.7 milyar dolara ulaştığını ve yeni rekorlar kırmaya devam ettiğini bildirdi. Ayrıca toplam istihdamın 31.5 milyon kişiye çıktığını kaydetti.

TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayında aylık bazda 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin olan işsiz sayısı hakkında değerlendirmede bulunarak, işsizlik oranın yüzde 10 seviyesine düştüğünü bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu