Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati Demirtaş’a Sert Çıktı: “Hiç mi Rahatsız Olmadın?”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye ekonomisine dair açıklamalarını eleştirenlere cevap verirken, Demirtaş'ın o yorumlarına sert çıktı. İşte detaylar...
Nebati Demirtaş’a Sert Çıktı: “Hiç mi Rahatsız Olmadın?”
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, geçen günlerde katıldığı bir programda Türkiye’nin ekonomisine dair yaptığı açıklamalar gündem olmuştu. Dün akşam CNN Türk’te yayınlanan “Gece Görüş” programına katılan Nebati, kendisiyle ilgili yapılan yorumlara cevap verdi. Konuşmasında isim belirtmeden Finans Profesörü Özgür Demirtaş’ın konuya yönelik yaptığı yoruma sert çıktı.

Bakan Nebati, geçen günlerde Türkiye ekonomisine dair şu sözleri söylemişti:

“Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım, günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır”

Bakanın bu sözleri gündeme otururken birçok eleştiri almıştı. Kendisini eleştiren bilim adamlarına cevap veren Nebati, yorumda bulunan hocaların makalesinin alıntılama sayısının 38 bin makale sayısının ise 865 olduğunu belirtti. Davet ettikleri hocaların alıntılanma sayısının 390 bin, makale sayısının 7 bin 805 olduğunu söyledi.

“Türkiye’deki bazı hocalar epistemolojiyi duyduğu için Allah Allah diyor. Davet ettiğimiz hocaların bazılarını kendi kuramları var.” ifadelerinde bulundu.

Özgür Demirtaş ise Bakan Nebati’nin ekonomiye dair açıklamalarına yönelik sosyal medyadan şu paylaşımlarda bulundu:

Ozgur Demirtas Neo Klasik

Demirtaş paylaşımında artık ekonomiyle ilgilenmediğini Heterodoks anlayışının epidemik gibi kendisine yaklaştığını belirterek eleştiride bulundu.

 

Ozgur Demrtas Artik Ekonomiyle Ilgilenmiyorum

Başka bir paylaşımında ise “Epistemolojik olarak davranışsal finans sayesinde kopmuş heterodoks bir ekonomi yöneticisi” notuyla paylaşım yaptı.

Ozrgur Demirtas Buyrun Ortodoks

 

“Hiç mi Rahatsız Olmadın?”

Hazine ve Maliye Bakanı ise bu yorumlara isim vermeden şu şekilde cevap verdi:

“Özellikle de epistemolojiyi bırakıyorum bir kopuş yaşayıp Star Wars izlemeye gidiyorum diyene sesleniyorum. Hiç mi rahatsız olmadın böyle bir toplantıda katılımcı olmamaktan? 5 milyon takipçinle dalga geçerken bu insanlar üretiyor diye, bir Türk bilim adamı olarak üretmekten vazgeçip takipçilerine hoş görünmek için üç beş kelimeyle oynayıp üzerlerine gitmekten. Türkiye’de bilim diye bir şey var, Türkiye ekonomi modeli ile ortaya çıkan bir hükümet var bu modelin altyapısı nedir bunlarla ilgili hiçbir düşünce sarf etmedin mi? Bununla ilgili aykırı bir makale yazmak aklına gelmedi mi?”

Bakan ayrıca “Ben bu tavrı bir bilim adamına yakıştıramıyorum. Bunlar Türk bilim dünyasının düştüğü sefil durumu gösteriyor. Bu gerçekten üzüldüğüm bir şey.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu