Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Enflasyon için Aralık Ayına İşaret Etti

Bakan Nebati, katıldığı televizyon programında ekonomiyi değerlendirdi ve enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Bakan Nebati Enflasyon için Aralık Ayına İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN Türk’te ekonomiye yönelik açıklamalarda bulunarak enflasyon için aralık ayına işaret etti. Yıl sonunda enflasyonda düşüş görüleceğini, son birkaç aydır enflasyonun artış hızında bir düşüş olduğunu vurguladı.

Milyonların sıkı şekilde takip ettiği enflasyon hakkında değerlendirmeler yapan Nebati, enflasyonda sert frene basmadıklarını, ilk olarak artış hızının azalmasının gerekli olduğunu belirtti.

“Enflasyon Sadece Türkiye’nin Problemi Değil”

Bakan Nebati, enflasyonun sadece Türkiye’nin problemi olmadığının, tüm dünyanın problemi haline geldiğinin altını çizdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyonun sürekli tartışılır halde olduğunu, yükselişin sebebi olarak ise küresel emtia fiyatlarındaki yükselişlerin gösterildiğini dile getirdi.

“Türkiye’nin ve Dünyanın Normalleşeceğini Öngörüyorduk”

İnsanların bir yıl sonrasına yönelik öngörülerinin kaybolduğunu kaydeden Nebati, “Türkiye’nin ve dünyanın normalleşeceğini öngörüyorduk.” dedi. 21 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşını hatırlattı ve savaşla birlikte herkesin öngörüsünün bozulduğunu belirtti.

Enflasyonun dünyanın bir problemi olduğunu, etkilemeye devam edeceğini söyledi. Ülkelerin enflasyon ve büyüme arasında kaldığını ve bunu sorgulamaya başladığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Gıda Enflasyonu En Büyük Ağırlığa Sahip”

Nebati, gıda enflasyonunun, hayat pahalılığının en büyük hissettirildiği grup olduğunun altını çizdi. Bu durumun dünya ülkelerinde de bu şekilde olduğunu, bu alana daha çok müdahil olmaları gerektiğini aktardı.

Enflasyondan en çok dar gelirlilerin etkilendiğini, bu sebepten KDV indirimlerine gittiklerini, hanelerdeki elektriği 8’e düşürdüklerini vurguladı.

Gıdadaki sorunun zaman içinde çözüleceğini söyleyen Bakan, “Hazine Maliye Bakanlığını sahaya indirmeyin.” sözünü hatırlatarak fahiş fiyatların üzerine gittiklerini dile getirdi.

“Kur Korumalı Mevduatı Uzatıyoruz”

Kur korumalı mevduatın açıklandığından beri etkilerini gördüklerini ve hala hissettiklerini kaydeden Bakan, Türkiye’deki mevduatın üçte birinin kur korumalı hesaba geçtiğini hatırlattı. Kur korumalı mevduata 31 Aralık 2023’e kadar devam edeceklerini müjdeledi.

Vatandaşın döviz almasını engellediklerini, dövize olan bağımlılığı kırdıklarını vurguladı.

“EYT ile İlgili Alınan Kararın Altını Doldururuz”

Nebati, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT konusunun çözülmesi konusunda kendilerine baskı yapıp adım atmalarını beklediklerini kaydetti. Bütçeye maliyetini konuştuklarını, EYT ile ilgili alınan kararın altını dolduracaklarını ifade etti.

“Borsa İstanbul’un Zarar Görmemesi için Adımlar Atıldı”

“Yatırımcıların anormal zararla karşılaşmaması için yeni önlemler alırız” diyen Bakan, 30 Eylül’den sonra resmileştiğini, Borsa İstanbul’un zarar görmemesi için adımların atıldığını belirtti. Bundan sonraki sürecin Sermaye Piyasası Kurulu başvurusu ile gözaltı olacağını, her türlü yanlışı yapanların bedelini ödeyeceğini vurguladı.

Borsada son yaşanan olaylarla ilgili olarak bu işin üzerine gitmeye devam edeceklerini kaydetti.

“Bankacılık Sistemi Risk Almak İstemiyor”

Kredi Garanti Fonu hakkında bilgi veren Nebati, bunu yoğun bir şekilde kullandıklarına, kaynağın büyük kısmının ihtiyacı olmayana gittiğine değindi. Bankacılık sisteminin risk almak istemediğini söyledi. Yatırım yaptıklarını, gelecek olan paketin ihtiyacı olmayanlara değil, gerçekten ihtiyacı olup üretimi artıracak kesime gideceğini sözlerine ekledi.

Bakan, “Bankacılık sektörünün sevmediği C kesimi, biz 2 B’lere vereceğiz. A’ların ihtiyacı yok. Gerekirse yüzde 7’lik riskimizi artırarak ihtiyacı olanlara vereceğiz. Miktar belki artabilir.” dedi.

Bakan Nebati’den Faiz Yorumu

Faiz enstrümanını kullanan ülke sayısının 165 olduğunu, enflasyonun altında faiz kullanan ülke sayısının ise 132 olduğunu belirtti.

ABD’deki faizin yüzde 9-10 civarında olduğunu söyledi ve “Bize yatırım yapmaya gelin diyorlar. Faizlere geri dönmeyin diyorlar. Bize faizi artır, fonlarım gelsin paraları alsınlar, ülkeme kar getirsinler diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin o ülkeler gibi yapmaya başladığını, model değişikliğinin bir süreç olduğunu, azalıp yükselebileceğini kaydetti.

“Asgari Ücret Enflasyonun Üzerinde Olacak”

Bakan Nebati, 2002’den bu yana asgari ücretli vatandaşın enflasyona ezdirilmediğini söyledi ve “Bu yıla girerken hedefimiz bu kadar yüksek değildi. Bu yıl sapma olduğu için memur ve emekli maaşı artırılınca, talep gelince gelenek bozuldu, asgari ücrette iyileştirme yapıldı.” dedi.

Gelecek yıl içinde de asgari ücretin enflasyon oranının altında kalmayacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda net cevap verdiğini vurguladı. Nebati, “Enflasyon altında artış olmayacak. Bunlara ilişkin çalışmalar yapılacak. Enflasyon altında olmayan çalışmalar yapılacak.” şeklinde konuştu.

Esnafları Kapsayan Yeni Paket Geliyor

Halk Bankası ile her türlü çalışmayı yaptıklarını, 350 bin liraya kadar kredi verdiklerini söyledi. Esnafla ilgili limitlerin artırılması ve indirimlerin yapılacağı yeni bir paket üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Bakan, “Kabinede konuşulduktan sonra bitirmiş oluruz. Sicil affının getirilmesi yeterli değil. Bankacılık sektörünün kanuna koyulmasına rağmen kayıtlardan çıkarmayıp, gayri resmi affı görmemesi gerekirken görüyor. Sicil affıyla birlikte sektörün kamu otoritesinin kararını uygulama sorumluluğu olacak.” dedi.

“Benimle Uğraşmayın Demiştim”

Nebati, “Benimle uğraşırsanız handikapınız var. Alaylı ve mektepliyim.” dedi ve 3 yıl Bakan Yardımcılığı, hayatı piyasada reel sektörle toplumla geçen, Urfa’da doğmuş, çiftçiyi, tarlayı, gübreyi bilir aynı zamanda ticareti bilen biri olduğunu belirtti.

“Tescilli Hiperaktif Birisiyim”

Tescilli hiperaktif birisi olduğunu ve sempatik bir duruşu olduğunu söyleyen Bakan, üzerine geldiklerini, bundan rahatsız olmadığını kaydetti.

Patronla, çiftçiyle, işçiyle saatlerce konuşabildiğini aktardı. Bulundukları ortamda dünyadan davet ettikleri 21 tane hoca olduğunu, dinleyicilerin tamamına yakınının dekan olduğunu hatırlattı. Doktor unvanı için çok uğraş verdiğinin, aynı zamanda akademisyen ve doçent olduğunun altını çizdi. Bunun yadsınamayacağını, her duruşun bir karşılığı olacağını vurguladı.

Akademisyenlerin sözlerinin kendisini üzdüğünü, ekonomi doktorunun neoklasikten anlamadığını söyledi.

Kendisini eleştiren bilim adamlarına yönelik olarak “Beni eleştiren 21 hocanın alıntılanma sayısı 38 bin. Makale sayısı 865. Takipçi sayısı 9 milyon. Davet ettiğimiz hocaların alıntılanma sayısı 390 bin. Makale sayısı 7 bin 805. Takipçi sayısı ise 50 bin. Hiç mi rahatsız olmadın böyle bir toplantıya katılmamış olmaktan.” ifadelerini kullandı.

Binlerce insanın kendisini eleştirdiğini, bundan rahatsız olmadığını, ancak bilim adamlarının bilim adamı gibi davranması gerektiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.