Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati, CHP’nin Şampiyonlar Ligi Kadrosunu Beğenmedi

Kılıçdaroğlu’nun ‘şampiyonlar ligi’ diyerek tanıttığı ekonomi ekibini beğenmeyen Nebati, kadronun ithal edildiğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Nebati, CHP’nin Şampiyonlar Ligi Kadrosunu Beğenmedi
HABER GİRİŞ

2023 seçimlerine sayılı günler kala kamuoyunun ve siyasetin birincil gündeminde ekonomi yer aldı. Muhalefet ile iktidar arasındaki çekişme ise ne tür bir ekonomi politikasının uygulanacağı sorusu üzerine yaşandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün düzenlediği vizyon toplantısında yaptığı konuşmayı Twitter üzerinden paylaşarak, Hazine ve Maliye Bakanı’na gönderme yapmasından sonra bugün Nureddin Nebati cephesinden yanıt geldi.

Twitter üzerinden cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, CHP’nin ekonomi kadrosunu eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun dün ‘şampiyonlar ligi’ diyerek kamuoyuyla paylaştığı kadrosunda yer alan dünyaca ünlü Amerikalı iktisat profesörü Daron Acemoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Ali Hakan Kara, Bilkent Üniversitesi’nde iktisat bölümü başkanı ve TCMB eski danışmanı Refet Gürkaynak’ı beğenmedi.

Nebati, iktisat alanında yetkinliklerini ispatlamış isimler arasında Amerikalı bir iktisatçının olmasını ‘ithal ekonomi komiserliği’ olarak tanımladı.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın ilk 10 ekonomisti arasında gösterilen Acemoğlu için şöyle ifadede bulundu:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizler, ilim neredeyse alırız ancak ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız. İthal ekonomi komiserlerine bel bağlayanlar, makyajlı sunumların perde arkasında yüksek faiz politikaları vaat ediyor.”

“Ülkemiz Zenginleşecek”

“Milletimizin, defalarca yaşadığı bu senaryoya artık karnı tok” diyen Nebati, AKP iktidarının 20 yılda yoğunluk verdiği altyapı yatırımlarını örnek gösterdi.

Eser siyaseti üzerinden Türkiye’nin mega altyapı yatırımlarını büyük oranda tamamladığını savundu.

Enflasyonla büyüme odaklı uygulanan ekonomi modelinin ülkeye zenginlik getireceğini belirterek, “Ülkemiz, yüksek faizle sıcak para peşinde koşarak değil, üreterek, istihdam oluşturarak ve ihracat yaparak zenginleşecek” dedi.

“Milli Menfaatlerimizle Bir An Evvel Barışmanız Gerektiği Gün Gibi Ortada”

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyadan yazdığı, “‘Epistemolojik kopuşlar’ onların olsun bizim Türkiye vizyonumuz budur. Türkiye’nin hak ettiği standartlar da budur!” sözüne karşılık olarak şunları söyledi:

“Daha fazla yatırım, daha fazla istihdam ve daha fazla üretime yönelen tüm epistemolojik kopuşlar bizimdir. Öte yandan, sizin de mevcut epistemolojinizden bir kopuş yaşayarak milli menfaatlerimizle bir an evvel barışmanız gerektiği gün gibi ortadadır.”

CHP’nin ‘ithal masallarla’ halkı kandırdığını savunan Nebati, “12 çeyrekten bu yana makine ve teçhizat yatırımlarındaki kesintisiz artış sürüyor. İstihdam 31 milyon kişiyle tarihi yüksek seviyesine ulaştı. Sanayinin mili gelir içerisindeki payı artıyor. İhracat ülke tarihimizde ilk kez 250 milyar doların üzerine çıktı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.