Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Asgari Ücret 2023 Yıl Sonu Enflasyonunun Çok Üzerinde

Nureddin Nebati, yeni yıl için belirlenen asgari ücretin Ocak 2022'ye göre yüzde 100, Temmuz 2022'ye göreyse yüzde 54,7 arttığını açıkladı. İşte detaylar;
Nebati: Asgari Ücret 2023 Yıl Sonu Enflasyonunun Çok Üzerinde
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından yeni belirlenen asgari ücret rakamı için yorumda bulundu. Nebati, Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi hükümetinin görevde olduğu dönem boyunca, çalışanların alım gücü ve refah düzeylerinin iyileştirilmesinin en önemli öncelikleri olduğunu vurguladı.

Bugün açıklanan 2023 yılı asgari ücretinin belirlenme sürecinde 85 milyonu aşkın vatandaşın refahının gözetildiğine dikkat çekti. Diğer bir yandan ise üretim çarklarının Türkiye ekonomisinin potansiyelini üst seviyelere taşıyacak şekilde işlemeye devam etmesinin sağlandığını belirtti.

Enflasyonla mücadele sürecindeki sıkıntılara da değinen Nebati, enflasyondan vatandaşların olumsuz etkilenmesini engellemek için çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Asgari Ücret Ocak Ayına Kıyasla Yüzde 100 Arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı 2023 yılında geçerli olacak asgari ücrete işaret ederek, rakamın net 8 bin 506 yüz 80 liraya yükseltildiğini anımsattı.

Bakan Nebati, yeni belirlenen asgari ücret rakamının Ocak 2022’ye göre yüzde 100, senenin ikinci zammının yapıldığı Temmuz 2022 ayına göre ise yüzde 54,7 arttığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

2023 yılının, Yıl Sonu Enflasyonu Yüzde 24,9 Olarak Öngörülüyor

Asgari ücrette yapılacak olan artışın, Orta Vadeli Program çerçevesinde öngörülen 2023 yılının, yıl sonu enflasyonu olan yüzde 24,9’un oldukça üzerinde bir seviyede olduğunu vurguladı.

2022 yılında asgari ücretten kaldırılan gelir ve damga vergi kesintisini hatırlatan Nebati, 2022 yılındaki söz konusu uygulamanın tüm ücret gelirleri için geçerli kılındığını ekledi.

Nebati paylaşımda, “Yeni asgari ücretin başta işçilerimiz olmak üzere tüm paydaşlara hayırlı olmasını dilerim.” diyerek dileklerini iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.