Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO’dan Türkiye’ye Mesaj: İsveç ve Finlandiya Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi için Finlandiya ve İsveç’de dahil olmak üzere Brüksel'de liderler ile görüşüleceğini söyledi.
NATO’dan Türkiye’ye Mesaj: İsveç ve Finlandiya Açıklaması
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin geçtiğimiz süreçte İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkmasının yankıları sürüyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine dair Türkiye’nin kaygılarının giderilmesi için görüşme gerçekleştirileceğini söyledi. NATO Genel Sekreteri İsveç ve Finlandiya liderlerinin de katılacağı üçlü bir zirvenin Bürüksel’de düzenleneceğini açıkladı.

Türkiye’nin önemli bir NATO ortağı olduğunu vurgulayan Stoltenberg, tüm üyelerin PKK tehdidi dahil olmak üzere Türkiye’nin kaygılarını gidermek için görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Finlandiya ile İsveç liderleriyle temas halinde olduğunu belirtirken, liderler arasındaki görüşmenin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini söyledi.

Türkiye’den her fırsatta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair karşıt açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya heyetleri Türkiye’de görüşmeler gerçekleştirmek üzere gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, her iki ülkenin terör örgütlüğüne ev sahipliği yaptığını belirterek, NATO üyeliklerine olumlu bakamayacaklarını söylemişti. Yeni bir ülkenin NATO’ya kabul edilmesi için üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg geçtiğimiz günlerde hiçbir müttefiklerinin Türkiye kadar terörden zarar görmediğini söylemişti. Stoltenberg ayrıca İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin tarihi öneme sahip olduğunu belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu