Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO: Türkiye’nin Finlandiya-İsveç Endişeleri Giderilebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğine olumlu bakmadığını söylerken NATO’dan Türkiye’nin endişeleri ve üyelik hakkında açıklama geldi.
NATO: Türkiye’nin Finlandiya-İsveç Endişeleri Giderilebilir
HABER GİRİŞ

İskandinav ülkeleri İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliklerine ilişkin sıcak gelişmeler yaşanıyor. Finlandiya bu hafta NATO üyeliği için açık işaretini resmen duyururken askeri birlikten pozitif açıklamalar geldi. Rusya, üyeliğe karşı çıktığını açıkça belli ederken Türkiye de sürece ilişkin haberlerde başlıklara konu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakmadığını söylerken bugün NATO’dan Türkiye’nin endişeleri ve üyelik hakkında açıklama geldi.

NATO: Türkiye Önemli Bir Müttefik!

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana bugün yaptığı açıklamada Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili endişelerinin giderilebileceğinden emin olduğunu söyledi.

Bu noktada Geoana, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO sürecine ilişkin açıklamalarına atıfta bulundu.

Erdoğan, İskandinav ülkelerinin terör örgütlerinin misafirhanesi gibi olduğunu söyleyerek: “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz.” ifadelerini kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, açıklamada bulunmuş ve Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunda kapıyı kapatmadığını belirtmişti.

Ancak İskandinav ülkelerindeki terörist faaliyetlerine ilişkin kısıtlama istediklerinin üzerini çizmişti.

Gelişmeler üzerine Geoana, Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliği konusunda Türkiye ile dün geceki görüşmeye ilişkin soruya yanıtıyla gündeme geldi. Bugün gazetecilere konuşan Geoana, NATO’da her zaman olduğu gibi, samimi ve yapıcı bir tartışma olduğunu belirtti.

“Türkiye önemli bir müttefiktir ve dostlar ve müttefikler arasında ele alınan endişeleri dile getirmiştir” diyen NATO Genel Sekreter Yardımcısı, İsveç ile Finlandiya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde NATO üyeliği için başvurmaya karar verirlerse, onları memnuniyetle karşılayabileceklerini ve uzlaşma için tüm koşulların karşılanacağından emin olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın