Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Sinyali Verdi: Soğuk Savaş Sonrası En Büyük Revizyon!

Tüm dünya NATO Zirvesi'nden çıkacak kararları beklerken Genel Sekreter bugünkü açıklamasıyla birçok büyük değişikliğin sinyalini verdi. İşte öne çıkanlar;
NATO Sinyali Verdi: Soğuk Savaş Sonrası En Büyük Revizyon!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

NATO’nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) Haziran ayındaki ikinci büyük toplantısı, yarın İspanya’nın başkenti Madrid’de başlıyor. Zirvenin gündeminde İsveç ile Finlandiya’nın üyelik talebi, Rusya-Ukrayna savaşı ve 2030 Stratejik Konsept Belgesi gibi önemli başlıklar yer alıyor.

Madrid Zirvesi’nden çıkacak kararlar tüm dünyanın gündemindeyken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugünkü konuşmasıyla dikkat çekti.

Stoltenberg, savaşla birlikte önemi artan ittifakın yüksek hazırlık kuvvetlerini 300 bin üzerine çıkarmaya hazırlandığını belirtirken birçok önemli kararın sinyalini verdi.

NATO Zirvesi Birçok Önemli Kararla Dönüştürücü Olacak!

Stoltenberg’in yorumları, NATO liderleri bu hafta kritik 2030 Stratejik Konsept Belgesi üzerinde karar vermeleri beklenirken geldi.

Yaklaşık her on yılda bir güncellenen belge, NATO’nun değerlerini yeniden teyit edecekken güvenlik sorunlarının toplu bir değerlendirmesini sağlayacak. Aynı zamanda grubun gelecekteki siyasi ve askeri gelişimine rehberlik edecek.

GCM Yatırım Banner

Tüm dünyanın kilitlendiği Madrid Zirvesi öncesinde konuşan NATO Genel Sekreteri, ittifakın Rusya’yı güvenliğe yönelik en önemli ve doğrudan tehdit olarak tanıma niyetini yineledi.

Bu hafta Madrid’deki NATO Zirvesi’nin, yeni bir güvenlik gerçeği için yeni bir Stratejik Konsept dahil olmak üzere birçok önemli kararla dönüştürücü olacağını belirtti. NATO’nun caydırıcılık ve savunmasında temel bir değişim olacağına işaret eden Stoltenberg, yeni Stratejik Konsept Belgesi’nin Rusya dışında ilk kez Çin’i ele alacağını da bildirdi.

“Konsept, Pekin’in güvenliğimize, çıkarlarımıza ve değerlerimize getirdiği zorlukları ele alacak. Ayrıca bir dizi başka tehdit ve zorluğa karşı gelişen yaklaşımımızı da kapsayacak.” dedi.

NATO Yüksek Hazırlık Kuvvetlerini Artıracak!

Genel Sekreter, 30 üyeli ittifakın zirvede ileri savunmayı güçlendireceğini dile getirdi.

“NATO Mukabele Kuvveti’ni dönüştüreceğiz. Ve yüksek hazırlık kuvvetlerimizin sayısını 300 binin üzerine artıracağız” diyen Stoltenberg, böylece herhangi bir acil duruma sorunsuz ve hızlı bir şekilde müdahale edebileceklerini aktardı.

Mukabele Kuvveti’nde yapılacak değişiklikleri “Soğuk Savaş’tan bu yana toplu savunma ve caydırıcılıkta en büyük revizyon” olarak tanımlamasıyla dikkat çekti. Bunun için daha fazla yatırım gerekeceğini ve bugün yeni savunma harcaması rakamlarını yayımlayacaklarını ekledi.

Türkiye-Finlandiya-İsveç Üçgeni Görüşülecek!

Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşı ortasında NATO üyeliğine başvuran İskandinav ülkeleri İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine karşı çıkmıştı. Genel Sekreter, haftalardır tartışılan konunun zirvede masaya yatırılacağını söyledi.

Finlandiya ve İsveç’in tarihi NATO üyeliği başvuruları konusunda ilerleme kaydetmeyi amaçladıklarını belirtirken Türkiye’nin güvenlik endişeleri atıfla bunların ele alınacağını aktardı.

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve bugün Başbakan Andersson ile görüşeceğini bildirdi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Niinisto ve Başbakan Andersson’ın yarın Madrid’de yapılacak görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim.” diyerek bugün üç ülkeden üst düzey yetkililerin toplantısına ev sahipliği yapacaklarını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.