Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO, Japonya’da İrtibat Ofisi Açmayı Planlıyor

Japonya'nın Washington Büyükelçisi, NATO'nun Tokyo'da irtibat ofisi açmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
NATO, Japonya’da İrtibat Ofisi Açmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ

Japonya’nın Washington Büyükelçisi Tomita Koji düzenlediği bir basın toplantısında Mayıs ayı içerisinde düzenlenecek olan G7 Zirvesi’ni değerlendirdi. Tomito açıklamalarında, son dönede Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ile Japonya ilişkilerine de değindi.

NATO’nun Japonya ile iş birliğini güçlendirmek amacıyla Tokyo’da irtibat ofisi açmayı planladığının bilgisini verdi. NATO’nun Tokyo’da açmayı planladığı ofis için çalışma yürüttüğüne işaret etti.

Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida Haziran 2022’de Madrid’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’ne katılmıştı. Bu hareketle Kişida, NATO Liderler Zirvesi’ne katılan ilk Japon başbakan unvanını almıştı.

Tomita açıklamasında Çin’in artan nüfuzu, Rusya-Ukrayna krizi ve Kuzey Kore’nin füze tehditlerine işaret ederek, düzenlenecek olan G-7 Zirvesi’nin gündemi hakkında detay paylaştı.

G7 Zirvesi Japonya’da 19-21 Mayıs’ta Düzenlenecek

Japonya’nın ev sahipliğinde 19-21 Mayıs’ta düzenlenecek olan G7 Zirve’nin söz konusu problemler kapsamında temasının kural dayalı uluslararası düzeni güçlendirmek olacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

NATO, Japonya’yı partner ülke olarak görüyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Ocak’ta Tokyo’da, daha güçlü ikili ilişkilere işaret etmişti.

Stoltenberg Ocak ayında yaptığı konuşmasında, “NATO ve değerli ortağımız Japonya ortaklığını daha da güçlendirmenin bir yolu olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde G7 Liderler Zirvesi’nin 19-21 Mayıs tarihleri arasından Japonya’nın ev sahipliğinde, ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentinde düzenleneceğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın