Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Nükleer Savaş Tartışmasına Katıldı

Putin ve Zelenski’nin açıklamalarının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, nükleer savaş söylemlerini tehlikeli olarak nitelendirdi.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Nükleer Savaş Tartışmasına Katıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna hattında gerilim tırmanırken, liderlerden ses getiren söylemler gelmeye devam ediyor. Her iki ülkenin liderlerinden gelen demeçler sonrası, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg nükleer silah kullanma tehdidinin tehlikeli ve pervasız bir söylem olduğunu söyledi. NATO Genel Sekreteri, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk seferberliğinin sürpriz olmadığını, ancak 24 Şubat’ta Rus işgaliyle başlayan çatışmayı tırmandıracağını söyledi.

Stoltenberg: Putin Hatalar Yapıyor

Putin’in hamlelerinin savaşın planlarına göre gitmediğini gösterdiğini belirten Stoltenberg, Rusya liderinin büyük bir yanlış hesap yaptığının açık olduğunu ifade etti. NATO Genel Sekreteri, Putin’in nükleer bir savaşı kazanamayacağını belirterek, seferberlik ilanı ile stratejik hata yaptığını söyledi.

NATO’nun Putin gibi tehlikeli, sorumsuz nükleer söyleme girmeyeceğini belirten Stoltenberg, Rusya lideri ile mücadele için uzun bir sürece hazırlık yapılması gerektiğini belirtti. Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya eşi görülmemiş bir destek verdiğini vurguladı.

Rusya ordusunda teçhizat, komuta ve kontrolün yetersiz olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Ukrayna savaşının müzakere masasında sona ereceğini umut ediyorum. Ama Kiev’in kabul edilebilir bir sonuca ulaşması lazım.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna’da savaşmak için 300.000 yedek askeri çağırarak kısmi seferberlik ilan etti ve ülkenin bazı bölgelerini ilhak etme planını destekleyerek Batı’ya nükleer silah kullanmaya hazır olduğunu ima etti.

Putin’in bu sözlerine Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den yanıt geldi. Zelenski açıklamasında, Rusya’nın nükleer silah kullanacağına inanmadığını ve Batı’nın buna izin vermeyeceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın