Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nasdaq, ABD’deki Düzenleyici Ortam Nedeniyle Kripto Planını Durdurdu

Nasdaq daha önce duyurusunu gerçekleştirdiği kripto saklama hizmetine dair planlarını durdurma kararı aldı. Detaylar geliyor...
Nasdaq, ABD’deki Düzenleyici Ortam Nedeniyle Kripto Planını Durdurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nasdaq CEO’su Adena Friedman, bu yılın ikinci çeyreğinde hayata geçmesi planlanan bir kripto saklama hizmeti planlarından vazgeçtiklerini duyurdu. Mart ayında Nasdaq borsasının operatörü, bir kripto saklama hizmeti için gerekli altyapıyı ve düzenleyici onayı bir araya getirdiğini söylemişti.

Firma, saklama işini denetleyecek sınırlı amaçlı bir tröst şirketi için New York Mali Hizmetler Departmanına (NYDFS) başvurmuştu. Friedman, Nasdaq’ın bu planları ve ABD’deki değişen iş ve düzenleyici ortamı göz önünde bulundurarak gerekli lisansı alma çabasını durdurmayı seçtiğini söyledi.

Firma, dijital varlık endüstrisini potansiyel ETF ihraççıları ile ortaklıklar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde desteklemeye devam etmeyi hedefleyeceğini belirtti. Geçen yılın Eylül ayında borsa, kripto çabalarına öncülük etmek için yeni bir bölüm kurmuştu.

Nasdaq’ın hamlesi, düzenleyicilerin kripto firmalarını hedef aldığı ABD’de, kriptonun kurumsal olarak benimsenmesine bir darbe özelliği taşıyor. Alınan karar bu tür firmaların daha misafirperver yargı bölgelerine göç edeceğine dair endişelere yol açıyor.

Diğer yandan yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin ETF başvurularını incelemeyi kabul etti. İncelenecek ETF’ler arasında BlackRock başta olmak üzere, Wise Origin Bitcoin Trust, WisdomTree Bitcoin Trust, VanEck Bitcoin Trust ve Invesco Galaxy Bitcoin ETF gibi çeşitli fonlar bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Spot ETF’lerin onaylanması, düzenleyicilerin kripto sektörüne olumlu yaklaşımını ve kurumsal yatırımcıların artan ilgisini temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.