Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Naki Bakır Ağustos Enflasyonunun Getirdiği Hak Kaybını Yazdı

TÜİK enflasyonunun ENAG’ın aylık hesaplamalarını geride bırakması üzerine gözler maaş zamlarına çevrildi. Son veriler vatandaşların hak kaybını ortaya koydu.
Naki Bakır Ağustos Enflasyonunun Getirdiği Hak Kaybını Yazdı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) bugün Ağustos ayı enflasyonuna dair kendi hesaplamalarını paylaştı. Her iki hesaplamalarda enflasyonun Ağustos’ta yıllık artışında makas açılmaya devam ederken aylık artışta ise TÜİK ileride davrandı.

ENAG, enflasyonun Ağustos’ta yıllık yüzde 128,05, aylık yüzde 8,59 arttığını açıklarken TÜİK’in resmi verileri yıllık yüzde 58,94, aylık ise yüzde 9,09 artışa işaret etti.

Ağustos ayı enflasyonunu gündemine alan Dünya gazetesi yazarı Naki Bakır, enflasyonda yeni irtifanın kurulduğunu yazdı.

“Aylık yüzde 1,46’nın üzerinde açıklanacak her oran, yıllık enflasyonda Temmuz’da başlayan yükselişin devamı demek” diyerek Temmuz’da vergi zamlarıyla körüklenen enflasyonun ateşinin devam ettiğine dikkat çekti.

Enflasyonun ateşini en çok artıran kalemin market harcamaları olduğunu belirten Bakır, gıda ürünlerinde üretici ve market fiyatları arasındaki farkın büyüklüğüne vurgu yaparak şöyle söyledi:

GCM Yatırım Banner

“Genelde gıda ürünlerinde fiyat artışlarının yaygınlığı ve yüksek oranı, ağustos ayında gıdanın endekse yukarı yönlü önemli bir etki yapacağını gösterdi. Gıda başta tüm ürünlerin fiyatlarına yansıyarak enflasyona zincirleme etki yapan akaryakıt zamları da geçen ay devam etti.”

Yüzde 9 Üzeri Artış Maaş Zamlarında Hak Kayıplarının Habercisi

Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon hedefinden uzaklaşıldığını söyleyen Bakır, “Merkez Bankası, 2023 sonu TÜFE tahminini yüzde 58 olarak güncellerken Ağustos’ta aylık enflasyonun yüzde 3 gelmesi durumunda bile yıllık oran şimdiden yüzde 50’yi aşmış olacak” dedi.

En karamsar senaryo olarak görülen aylık yüzde 9’dan fazla artışın ise Merkez Bankası’nın hesaplamalarını boşluğa düşüreceğine işaret etti.

Bu nedenle verilen maaş zamlarında hak kayıplarının olduğunu söyleyerek, özellikle asgari ücretli ve emeklilerin zararını ortaya koydu.

Bakır, “İki aylık yüzde 20’ye yaklaşan enflasyonla, emekliye verilen zammın üçte ikisi, asgari ücret zammının ise yarıdan fazlasının enflasyonla geri alınmış olduğu ortaya çıkacak. İkinci yarı yılın daha ilk iki ayında asgari ücret ve emekli aylıklarında yaşanan enflasyon kaybı, yılın kalan döneminde daha fazla yoksullaşma anlamına geliyor. Asgari ücret ve emekli aylıkları Ocak 2024’e kadar aynı kalırken enflasyonun her ay yükselmeye devam etme olasılığı nedeniyle bu kesimlerin gelirindeki aşınma da devam edecek” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.