Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Naci Görür Marmara Depremi için Kanal İstanbul’u İşaret Etti

İstanbul’da beklenen deprem için son uyarılarını paylaşan Naci Görür, politika yapıcılar için önerilerini sıraladı.
Naci Görür Marmara Depremi için Kanal İstanbul’u İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Doğu, Güney Doğu ve Akdeniz bölgelerini vuran 6 Şubat tarihli depremler afet gerçeği olan Türkiye’nin ilk kez deneyimlediği acı olaylara sahne olurken, oluşan ağır bilanço hala daha konuşulmaya devam eden konulardan oldu.

Benzer bir yıkımın İstanbul’da da yaşanmaması için ilk günden itibaren çağrılarını paylaşan jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, son çıkışında Kanal İstanbul tehdidine dikkat çekti.

Radyo Sputnik’e konuşan Görür, İstanbul’u depreme hazırlamak için Kanal İstanbul ısrarını sürdüren hükümetin bu projeyi unutması gerektiğini ifade etti.

Profesör, “Kanal İstanbul’u unutacaksın… Az yol, az köprü yapacaksın. Hiç yapılmayacak demiyorum, mümkün olduğunca onları belirli bir plan içerisinde yaparken insanların can güvenliğinin tehdit edildiği bir işi bir an önce yapacaksın” diye konuştu.

1999’dan Beri İlk Kez Devlet Yöneticisi Net Bir Cevap Verdi

Yeni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, kendisini aradığını açıklayan Görür, “Bakan Özhaseki benimle doğrudan görüşmek istediğini belirtti, ben de memnun olacağımı söyledim. İBB Başkanı ile görüştüğünü, anlaştığını, İstanbul’u depreme hazırlayacağını duydum o zaman daha da umutlandım” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Bakan bey bu işte samimi olmalı diye düşündüm” diyerek, afetle mücadele için bilim insanları ve yerel yöneticilerle kontak kurulmasının kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

Ünlü jeolog, “1999’dan bu yana ilk kez o kadar uyarı ve söylemlerimize rağmen bir devlet yöneticisi bize net olarak cevap veriyor ve bizlerin söylediklerine benzer şeyler söylüyor. Bu cesaret verici” diye konuştu.

Hükümet ve Muhalefet Varsa Bu Kadar Kayıp Kabul Edilir Değil

“Bu zamana kadar İstanbul’u konuşmuş olsaydık İstanbul’u depreme hazırlamıştık” diyen Görür, hep birlikte siyaset üstü bir mekanizma kurulsaydı İstanbul’da yaşanması muhtemel hasarın korkunç boyutlara ulaşamayacağını paylaştı.

Bilim insanlarının depremden önce Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a dikkat çektiğini hatırlatarak, “Sürekli de buralara büyük depremin geleceği söyleniyorsa ülkede yerel yönetimlerde hükümet varsa hatta muhalefet varsa bu kadar kayıp kabul edilebilir bir şey değil” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.