Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Görür: Olası Marmara Depreminde Türkiye Bağımsızlığını Kaybeder

Naci Görür, olası Marmara depreminin önlem alınmadığı takdirde İstanbul'un nüfusunun üçte birinin göçük altında kalabileceğini ileri sürdü.
Görür: Olası Marmara Depreminde Türkiye Bağımsızlığını Kaybeder
Yorum

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremler büyük can ve mal kayıplarına sebep oldu. Depremlerden etkilenen 11 şehirde yaralar sarılmaya devam ederken, uzmanlardan İstanbul’da beklenen depreme ilişkin uyarılar gelmeye devam ediyor.

NTV’den Melike Şahin’in haberinde, bilim akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür de olası Marmara depreminin sonuçlarına karşı uyarıda bulundu. Görür, olası deprem için önlem alınmazsa İstanbul nüfusunun üçte birinin göçük altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu savundu.

Marmara Bölgesi’nin Ekonominin Çarklarının Duracak

Marmara depreminin olması durumuna işaret eden Görür, bu asırda Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik ve siyasi bağımsızlığının biteceğini iddia etti.

“Komplo teorisi gibi bir şey değil bu.” ifadelerini kullanan Görür, 100 bin yapının göçeceğini ileri sürdü. Bahsi geçen yapıların 1 milyon daireye eşit olduğunu belirterek, her dairede 5 kişinin olduğu varsayımıyla 5 milyon insanın doğrudan etkileneceğine dikkat çekti.

Marmara depreminin olması durumunda Marmara Bölgesi’nin ekonominin çarklarının duracağını vurguladı. Marmara Bölgesi’nin diz üstü çökeceğini ve böyle bir durumda Türkiye’nin duracağını, nefesinin kesileceğini belirtti.

Türkiye’nin Can Damarı Marmara Bölgesi

Türkiye’nin ekonomi, ticaret ve üretim özelliklerinin can damarının Marmara Bölgesi olduğunun atını çizen Görür, “O zaman Türkiye duraklar. Ekonomik olarak bağımsızlığını.” dedi.

Şehirlerin hızla depreme dirençli hale getirilmesi için adımların atılması gerektiğini savunan Görür, “Eğer bu ülkenin insanları bu topraklarda ebediyen yaşayacaklarsa depremde yıkılmayacak ayakta duracak. Bir dakikada on binlerce insanını kaybetmeyeceği yerleşim alanlarını oluşturmak zorunda.” diyerek dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu