Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Naci Görür Deprem Riski Olan İlleri Açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin uyarısını 2019 yılında yapan profesör, deprem riskinin sürdüğü şehirlere ilişkin yeni uyarılarını duyurdu.
Naci Görür Deprem Riski Olan İlleri Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Pazartesi günü meydana gelen ve çevre illere yayılan deprem dalgasının yarattığı etki büyüyor. Artçı depremlerin sürdüğü günlerde fay hattının tehdit ettiği iller diken üzerinde.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’in deprem bölgelerinde artçı depremlerin 1 yıl boyunca sürmesinin beklendiğini söylemesinin ardından yeni bir açıklama geldi.

Doğu Anadolu fay hattına dair uyarılarını yıllar önce yapan Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, tv100 deprem özel yayınına bağlanarak deprem riski olan illere ilişkin bilgi verdi.

Depremde hasar gören Adana ve İskenderun’un hala risk altında olduğuna dikkat çeken Görür, “Maraş civarında olan bu depremler ve fayların stresi göz önüne alındığında Adana havzası ve İskenderun yöresi dikkatle ele alınmasını öneririm” dedi.

Marmara ve Akdeniz Bölgeleri ile Kuzey Anadolu Fayında Domino Etkisi Görülebilir

Adana ve İskenderun’un dışında, son depremden etkilenmeyen Marmara bölgesine odaklanan Görür, “Marmara Denizi’nin güneyi, Çanakkale, Bursa’nın dikkatli olması gerektiğini uyarıyoruz. Keza İzmir yarımadası ve çevresi…” dedi.

GCM Yatırım Banner

Profesör, Marmara’ya ek olarak Akdeniz’in de dikkatli olması gerektiğini açıklayarak, Antalya ve Muğla’nın kıyı kesimlerini işaret etti.

Görür, “Kuzey Anadolu fayı üzerinde Erzincan, Bingöl, Karlıova arasında büyük bir deprem bölge bekliyoruz. Endişe ettiğimiz bir saha. Jeolojik verilere göre Hakkari’de sıkıntı olabilir. Bizim dile getirdiğimiz büyük depremler 6 ve üstü diye düşünülebilir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın