Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Müzik Pazarının Lider Şirketi 3. Çeyrekte Güçlü Sonuçlar Açıkladı

Çevrimiçi müzik pazarının lider şirketlerinden Spotify, üçüncü çeyrek için sürpriz kar bildirdi ve 1,5 yıl içindeki ilk çeyrek karını elde etti. Detaylar haberde;
Müzik Pazarının Lider Şirketi 3. Çeyrekte Güçlü Sonuçlar Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevrimiçi müzik pazarının önde gelen şirketlerinden Spotify, 2023 yılının 3. çeyreğinde yıllık bazda gelirlerini yüzde 11 oranında artırarak 3,36 milyar euroya çıkardı. Beklenti 3,33 milyar euro seviyesindeydi.

İsveçli müzik yayını devi, 1,5 yıl içindeki ilk çeyrek karını elde ederken daha düşük pazarlama harcamaları ve daha düşük personel maliyetlerinin etkisiyle 65 milyon euro (68,9 milyon dolar) kar açıkladı.

Şirket, bu yılın başlarında podcasting birimindeki stratejik değişimin bir parçası olarak 200 kişiyi, yani iş gücünün yüzde 2’sini işten çıkarmıştı.

Gelirlerde ve Kullanıcı Sayısında Dikkat Çekici Artış

Üçüncü çeyrekte güçlü sonuçlar açıklayan şirketin toplam aktif kullanıcı sayısı yüzde 26 artışla 574 milyon seviyesine yükseldi.

Şirket için önemli olan ücretli abonelerin sayısı ise 30 Eylül 2023 itibarıyla 226 milyona ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16’lık büyüme yakalandı.

GCM Yatırım Banner

Bu yılın başlarında abonelik fiyatlarını artıran Spotify, üçüncü çeyrek kazanç raporunda, yıllık yüzde 11’lik gelir yükselişinde fiyat artışlarının erken etkilerinin kısmen etkili olduğunu ifade etti.

Hisseler Yükselişe Geçti

Fiyat artışları ve maliyet düşürücü önlemlerin devreye girmesiyle şirketin üçüncü çeyrekte sürpriz kar açıklamasının ardından hisseler Salı günü yüzde 10 yükselişle kapandı.

Şirketin hisseleri bu yıl, şu ana kadar iki kattan fazla artarak 33,22 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

Spotify’dan yapılan yazılı açıklamada bu sonuçların, şirket tarihindeki ikinci en büyük üçüncü çeyrek net performansı temsil ettiğine değinildi.

Açıklamada, “Tüm temel göstergelerimizin beklentileri aşması ve karlılığa geri dönmemiz nedeniyle işletme üçüncü çeyrekte güçlü sonuçlar elde etti.” ifadesi kullanıldı.

CEO Paul Vogel, karlılığın dördüncü çeyrekte ve 2024’te de devam etmesini beklediğini söylerken “Bu bizim için bir dönüm noktasıydı. Artık üç ayda bir kar elde etmeye devam edebileceğimiz bir konumda olduğumuzu umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın