Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Başkanı: Türkiye için Suudi Arabistan’da Büyük Fırsatlar Var

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye için Suudi Arabistan’da büyük inşaat fırsatları olduğunu anlattı. Ayrıntılar geliyor…
MÜSİAD Başkanı: Türkiye için Suudi Arabistan’da Büyük Fırsatlar Var
HABER GİRİŞ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Suudi Arabistan’ın “Vizyon 2030” projesindeki inşaat fırsatlarından bahsetti. MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, özellikle son iki yıldır, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerin belirgin şekilde artış kaydettiğini belirterek, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin 2023 itibarıyla 6,8 milyar dolara ulaşarak, son 8 yılın en yüksek rakamına çıktığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’na büyük önem verdiklerini ifade eden belirten Asmalı, Suudi Arabistan’ın Dünya EXPO’ya, 2034’te de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağını söyledi. Asmalı 10 yıl boyunca burada, başta inşaat olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde çok büyük yatırımlar olacağını ifade etti.

Asmalı burada 3,3 trilyon dolardan bahsedildiğini, bunun yaklaşık 1,6 trilyon dolarının inşaat sektörüne, alt ve üst yapıya yönelik olacağını anlattı.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Suudi Arabistan’ın, merkezini Riyad’a taşıyan firmalara ciddi üretim destekleri verdiğini belirterek, “Sadece inşaatta değil, turizmden sağlığa, enerjiden dijital dönüşüme kadar birçok alanda çok büyük yatırım fırsatları var.” diye konuştu.

Asmalı, iki ülkenin stratejik hedeflerinin orta vadede 10 milyar dolarlık, uzun vadede 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin Suudi Arabistan’da, gerek üretim kapasitesi gerek yetişmiş insan gücü gerekse de stratejik konumu ve kültürel bağlarıyla diğer ülkelere göre bir adım öne çıktığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.