Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Başkanı Asmalı’dan Bölgesel Asgari Ücret Çağrısı

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, yeni asgari ücret hakkında değerlendirmede bulunarak bölgesel asgari ücret çağrısında bulundu. Detaylar haberde...
MÜSİAD Başkanı Asmalı’dan Bölgesel Asgari Ücret Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, dün milyonların merakla beklediği asgari ücreti açıkladı. 11 bin 402 TL’den 17 bin 2 TL’ye yükselen asgari ücret ile ilgili değerlendirmede bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, bölgesel asgari ücret çağrısında bulundu.

Haber7’ye değerlendirmede bulunan Asmalı, iş dünyasının 16 bin 500 TL beklediğini ancak 17 bin 2 TL’nin insanlarını zorlayacak bir rakam olmadığını söyledi.

Sektörel asgari ücretin gündeme gelmesi gerektiğini, ağır işlerde çalışan kişilerin asgari ücret oranının farklı olması gerektiğini ifade etti. Asmalı, işveren desteğinin 500 liradan 700 liraya çıkarılmasını da memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. İstanbul’da veya büyükşehirlerde yaşayan kişiler için 17 bin 2 liranın da yetersiz kalabileceğini aktardı.

“Fahiş Fiyat Artışlarından Kaçınılmalı”

Enflasyonist ortamda algıların ve davranışların değişkenlik gösterebildiğine dikkat çeken Asmalı, ticari ahlaksızlığa giden uygulamaların olduğunu söyledi.

MÜSİAD Asmalı, asgari ücretin yükselmesiyle fahiş artışların yapıldığını söyledi. Bu zamanın kar etme zamanı olmadığını fahiş artışlardan kaçınılması gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ile mücadelede tüm iş insanlarının destek vermesi gerektiğini söyledi.

Bunun yanında Türkiye ekonomisini değerlendiren MÜSİAD Başkanı Asmalı, Orta Vadeli Program ile tüm belirsizliklerin ortadan kalktığını aktardı. Enflasyonla mücadele noktasında kademeli faiz artışına gidildiğini belirtti.

Bu politikalar sonucunda Türk Lirası’na talep arttığını ve Merkez Bankası’nın rezervlerinde rekor artışlar olduğunu dile getirdi. Ekonominin kontrol altına alınmış durumda olduğunu söyledi.

“Enflasyonda ve Faiz Oranlarında Geri Çekilme Olacak”

MÜSİAD Başkanı Asmalı, “Enflasyonun 2024’te hızlı bir şekilde düşmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’ye fon akışının başladığını belirterek yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda ve faiz oranlarında geri çekilmelerin olacağını aktardı.

Yatırımcıların ve vatandaşların biraz daha sabırlı olması gerektiğini belirten Asmalı, önümüzdeki dönemde büyük fırsatların olacağını bildirdi. Asgari ücretin açıklanmasıyla iş dünyadan birçok isimden farklı değerlendirmeler gelmişti. Ortak görüş ise devletten daha fazla destek beklendiği olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.