Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Multicoin: FTX Çöküşünün Etkileri Daha Hissedilir ve Bulaşıcı Olacak

Kripto girişim şirketi Multicoin Capital, yatırımcılara FTX’in çöküşünün ek başarısızlıklara neden olacağını söyledi. Ayrıntılar haberde...
Multicoin: FTX Çöküşünün Etkileri Daha Hissedilir ve Bulaşıcı Olacak
HABER GİRİŞ

Sektörün önde gelen kripto para borsalarından FTX’in iflas sürecine girmiş olması, başka firmaları da tedirgin etmiş durumda. Bu etkinin daha da yayılabileceğine dair pek çok değerlendirme yapılıyor.

Kripto girişim şirketi Multicoin Capital, yatırımcılara FTX’in çöküşünün ve sektördeki fiyat düşüşlerinin fonlarını yüzde 55 oranında aşağı çektiğini ve piyasanın toparlanmadan önce daha da kötüleşmeye hazır olduğunu söyledi.

Multicoin, fonlarının bir kısmını FTX’ten geri alma şansları olduğunu söyledi, ancak bu varlıklar şu anda iflas işlemlerine tabi olduğu için değeri sıfırlanabilir. Temmuz ayında 430 milyon dolarlık bir fon açıklayan Multicoin, en büyük yatırımlarından birisini gerçekleştirmişti.

Multicoin yönetici ortakları Kyle Samani ve Tushar Jain tarafından kaleme alınan bir mektupta, FTX ile olan ilişkimize tamamen çok fazla güveniyoruz. FTX’te çok fazla varlığımız vardı.” ifadelerine yer verildi.

Firma varlıklarının yaklaşık dörtte birini FTX’ten alabildiğini, ancak orada mahsur kalan paranın fon varlıklarının yüzde 15,6′sını temsil ettiğini bildirdi. Multicoin üç ayrı borsada fonlarının bulunduğunu belirtirken, FTX haricinde Coinbase ve Binance’ta varlıkları olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Kriptoda Dönüş Beklenmiyor

Multicoin, kripto piyasasının yakın zamanda dönmesini beklemediğini belirtti. Kripto firması, her ikisi de Sam Bankman-Fried’e ait olan FTX ve kardeş hedge fon Alameda Research’ün başarısızlığından kaynaklanacak daha fazla çöküşün olma ihtimaline atıfta bulundu.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde FTX/Alameda’dan başka firmalara bulaşma etkisi görüleceği kaydedildi. Mektupta, “Birçok ticaret firması silinecek ve kapatılacak, bu da kripto ekosistemi genelinde likidite ve hacim üzerinde baskı oluşturacak. Halihazırda bu cephede birkaç duyuru gördük, ancak daha fazlasını görmeyi bekliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Şirket buna rağmen kriptonun ölmeyeceğini ve uzun vadede endüstrinin yeniden toparlanmasını bekliyor. Lehman Brothers olayının bankacılığı e Enron’un enerji şirketlerini öldürmediği gibi FTX olayının kripto endüstrisinin sonu olmayacağını kaydetti. Sistemden kaldıraçın temizlenmesi halinde, gelecek yıl yeşil hareketlerin beklendiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.