Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB’den Mayın Açıklaması: Yüksek Hazırlık Durumuna Geçildi

Milli Savunma Bakanlığı, son günlerde Karadeniz’de sürüklenen mayınlara ilişkin açıklamada bulundu. Ayrıntılar geliyor...
MSB’den Mayın Açıklaması: Yüksek Hazırlık Durumuna Geçildi
HABER GİRİŞ

Ukrayna ordusu Odessa açıklarına, Rus donanmasına karşı çok sayıda mayın döşemişti. Yetkililer tarafından bu mayınların akıntının etkisiyle Türkiye kıyılarına sürükleneceğine dair açıklamalar yapılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğazı’nda mayın alarmı yaşanmış ve sahil güvenlik ekipleri tarafından bu mayınlar etkisiz hale getirilmişti. Milli Savunma Bakanlığı tarafından son duruma dair açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karadeniz’deki denizcilerin uyarıldığı belirtilerek, “Sahil Güvenlik Komutanlığı ve diğer kurumlarla koordineli olarak mayın gözetleme faaliyetlerine başlanmış, mayın tespiti halinde imha etmek üzere SAS timlerimiz yüksek hazırlık durumuna geçirilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada bugüne kadar İstanbul Boğazı ve İğneada açıklarında olmak üzere 2 mayının tespit edildiği ve SAS timleri tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Karadeniz’deki mayın riskine karşı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri dahi olmak üzere, kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon içerisinde olunduğu ve gerekli tedbirlerin alınmasına devam edildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya ve Ukrayna Birbirini Suçluyor

Geçtiğimiz günlerde Karadeniz’deki mayın riskiyle ilgili Rusya ve Ukrayna taraflarından açıklamalar gelmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, yaşanan durumdan doğan sorumluluğun Rusya’ya ait olduğunu açıklamıştı.

Rusya ile Ukrayna’nın bu durumdaki sorumluluktan kaçtığını belirtmişti. Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Başkanı Albay General Mizintsev, Ukrayna’nın Karadeniz’de bir mayın tehdidi oluşturma sorumluluğundan kaçma girişiminde olduğunu ve suçu Rusya’ya yüklemeye çalıştığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın