Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karadeniz’deki Kaptanlara Mayın Uyarısı: Tehlike Büyük

Türk Armatörler Birliği geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğazı'nda görülen mayın sonrası, gemi kaptanlarını uyardı.
Karadeniz’deki Kaptanlara Mayın Uyarısı: Tehlike Büyük
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkileri son günlerde Türkiye kıyılarında da görülmeye başlandı. Ukrayna ordusunun Rusya donanmasını durdurmak için Odessa açıklarına yerleştirdiği mayınların İstanbul Boğazı’na doğru sürüklenebileceği uyarısı yapılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise İstanbul Boğazı’nda bu mayınlardan birisi görülmüş ve kıyı emniyet birimleri tarafından etkisiz hale getirilmişti. Uzmanlardan önümüzdeki günlerde yeni mayınların Karadeniz kıyılarına gelebileceğine dair uyarılar yapılıyor.

Tedirginliğin arttığı günlerde, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihat Ergenç Karadeniz’deki gemi kaptanlarını uyardı. Milliyet’e konuşan Ergenç, tehlikenin gemilerdeki çalışanlarına zarar vermesini istemediklerini belirterek, Türkiye tarafında İnebolu ile Rusya’nın kontrolündeki Kırım Yarımadası hattının batısında tehlikenin daha büyük olduğunu söyledi.

Birlik tarafından Türk gemilerinde çalışan mürettebata, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna ve Rusya’daki limanlara gidiş gelişlerde mayın tedbirlerine bağlı kalmaları konusunda uyarı yapıldı.

Mesajda Odessa, Chornomorsk, Ocakov ve Yuzni bölgelerine 420 mayının Ukrayna ordusu tarafından döküldüğü ve bu mayınlardan bazılarının fırtına nedeniyle koptuğu ve sürüklendiği uyarısına yer verildi. İnebolu açıklarından kuzeye doğru çizilen hattaki mayın tehdidinin yüksek olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Risk Devam Ediyor

Risk Devam Ediyor

Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, riskin devam ettiğini, mayın ve benzeri cisimler ile karşılaşan gei personelinin görüntü almalarını ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Radyo, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gibi yetkili birimlere haber vermesini istediklerini ifade etti.

Armatörler ve gemi mürettebatı olarak alarma geçtiklerini belirten Ergenç, Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti. Ergenç, Karadeniz’deki gemi mürettebatının dikkatli olması gerektiğini ve İnebolu ile Sivastopol hattının batısında çok daha fazla dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Bu hattın batısından gündüz geçilmesi gerektiğini belirten Ergenç, “Seyir cihazlarının yanında keskin gözcülük uygulanmalı, kuvvetli kuzey rüzgarları ve fırtınalarda dikkatler artmalı. Aynı ırktan gelen iki milletin savaşmasını doğru bulmuyoruz. Uluslararası barışın bir an önce tesis edilmesini diliyoruz” açıklamasında bulundu.

İğneada’da Yeni Mayın Alarmı

Milli Savunma Bakanlığı mayın duyurusu
Kaynak: Twitter

Bölgedeki gerginlik sürerken, İğneada açıklarında yeni bir mayın görüldüğü bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edildiği ve bölgede bulunan Sualtı Savunma (SAS) Timlerinin müdahalede bulunduğu belirtildi.

Açıklamada söz konusu mayının SAS Timleri tarafından emniyete alındığı ve etkisiz hale getirilmek için müdahale edildiği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.