Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley’den Tahmin: FED ve ECB Faizleri Ne Zaman İndirecek?

Morgan Stanley stratejisti, ABD ve Euro Bölgesi'nde enflasyonun soğumaya başlaması nedeniyle FED ve ECB’nin Eylül ayında faiz indirimine gidebileceğini söyledi.
Morgan Stanley’den Tahmin: FED ve ECB Faizleri Ne Zaman İndirecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırım bankası Morgan Stanley’in stratejisti Andrew Sheets, ABD ve Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun düşüşüne dair verilerin artmasıyla birlikte, ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül ayında faiz indirimi yapabileceğini öngördü.

Morgan Stanley’nin yönetici direktörü ve çapraz varlık stratejisi başkanı olan Sheets, son tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve iş gücü piyasası verilerine dayanarak ABD ve Avrupa’da faiz indirimine gidilmesi olasılığına iyimser baktıklarını belirtti.

Sheets, Eylül ayında hem FED’in hem de ECB’nin faiz oranlarını düşüreceği konusunda daha iyimser olduklarını belirtti.

FED ve ECB, ayın başında para politikalarında farklı sinyaller verdi. ECB, yaklaşık beş yıl sonra ilk kez faiz indirirken, FED ABD enflasyonunun hala yüksek olduğunu ve benzer bir adım atmak için erken olduğunu ifade etti.

Sheets, merkez bankalarının geleceğe yönelik taahhütlerde bulunmak istememelerinin anlaşılır olduğunu, enflasyon risklerine karşı aşırı kayıtsız görünmek istemediklerini söyledi. Euro bölgesi enflasyonu Mayıs ayında aylık bazda 0,2 puan artarak yüzde 2,6’ya ulaştı. Enerji piyasasındaki dalgalanmalar ve hükümet desteğinin azalması bu artışın nedenleri arasında gösterildi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de ise enflasyon mayıs ayında sabit kaldı ancak yıllık bazda yüzde 3,3 artış gösterdi. Bu, ekonomistlerin beklediği aylık yüzde 0,1’lik artışın üzerinde bir gelişmeydi. Bugün FED’in enflasyonda takip ettiği çekirdek PCE verisi açıklandı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Mayıs ayında çekirdek PCE yıllık bazda yüzde 2,6 olarak gerçekleşti ve beklentiyi karşıladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.