Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley’den Karahan Yorumu! 8 Şubat’a İşaret Etti

JPMorgan'ın TCMB'nin yen Başkanı Karahan hakkındaki değerlendirmesi sonrasında Morgan Stanley’den de açıklama geldi.
Morgan Stanley’den Karahan Yorumu! 8 Şubat’a İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün gece itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) Fatih Karahan dönemi başlamış oldu. Görev değişikliği hakkında açıklamalar ve değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. ABD’nin önde gelen yatırım bankası JPMorgan’ın değerlendirmesi sonrasında bir diğer yatırım bankası Morgan Stanley’den de açıklama geldi.

Yatırım Bankası Morgan Stanley’den yapılan değerlendirmede TCMB’nin Başkan Karahan yönetiminde enflasyonla mücadeleye öncelik veren geleneksel para politikası çerçevesine devam etmesini beklediklerini bildirdi.

“8 Şubat’ta Politika Mesajlarını Dinleyeceğiz”

Morgan Stanley, Fatih Karahan’ın Cevdet Akçay ve Hatice Karahan ile birlikte Temmuz ayında TCMB’ye başkan yardımcısı olarak atandığını, Ağustos ayında hızlanan TCMB’nin son sıkılaştırma adımlarında kilit rol oynadığını savundu.

Banka, 2019 ve 2021’deki geçmiş başkan değişikliklerinin aksine bu durumun politika yönünde bir değişikliğe işaret etmediğini bildirdi. Ya da daha fazla düşük faiz oranlarına yönelik bir tercihe işaret etmediğini not etti.

Morgan Stanley, değerlendirmesinde “TCMB’nin dezenflasyona öncelik veren geleneksel para politikası çerçevesine devam etmesini bekliyoruz” ifadesini not düştü.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin 8 Şubat Perşeme günü düzenleyeceği Enflasyon Raporu basın toplantısında politika mesajlarını dinleyeceklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.