Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Yılın Üçüncü Çeyreğine Ait Bilançosunu Açıkladı

ABD'li dev yatırım bankası Morgan Stanley, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirketin karı bu çeyrekte azaldı. Detaylar haberde;
Morgan Stanley Yılın Üçüncü Çeyreğine Ait Bilançosunu Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

Amerika Birleşik Devletleri’in en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley de 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Morgan Stanley’in karı üçüncü çeyrekte gerileme gösterdi.

New York merkezli şirket, net karının bu yılın üçüncü çeyreğinde 2022 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 9 azaldığını duyurdu.

Morgan Stanley’in Karı Üçüncü Çeyrekte Azaldı

Bilançoda, şirketin yılın üçüncü çeyreğindeki net karının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 9 azalarak 2,41 milyar dolara gerileme gösterdiği ifade edildi.

2022’nin üçüncü çeyreğinde 1,47 dolar seviyesinde olan hisse başına karın, bu yılın üçüncü çeyreğinde 1,38 dolar (beklenti 1,28 dolardı) olduğu bilgisi verildi.

Morgan Stanley’in bu yılın üçüncü çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artış gösterdi ve 13,27 milyar dolara (beklenti 13,23 dolardı) yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Bankanın üçüncü çeyrekteki karı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, geliri ise beklentiler doğrultusunda geldi.

Varlık Yönetimi Sonuçları Beklentileri Karşılamadı

Varlık yönetimi sonuçları hayal kırıklığı yaratınca Morgan Stanley hisseleri yüzde 5 düştü.

Morgan Stanley’in alım satım operasyonlarının, şirketin diğer kademelerindeki gelir kayıplarını telafi etmeye yardımcı olduğu belirtildi. Ancak bankanın varlık yönetimi bölümü 6,4 milyar dolar gelir elde ederek, bu bölümdeki tazminat maliyetlerinin artması nedeniyle tahminlerin 200 milyon dolardan fazla altında kaldı.

Bankanın yatırım yönetimi bölümü ise 1,34 milyar dolar gelirle beklentileri karşıladı.

CEO James Gorman, firmanın varlık yönetimi bölümünün son çeyreklere göre daha az yeni varlık topladığını kabul etti. Çarşamba günü analistlere verdiği demeçte, bunun nedeninin yükselen faiz oranlarının para piyasası fonlarını ve Hazine tahvillerini cazip hale getirmesi olduğunu söyledi.

Şirketin, içinde bulunulan jeopolitik ve piyasa çalkantılarına rağmen mükemmel durumda olduğunu söyleyen CEO, “Umudum ve beklentim, Morgan Stanley’i mümkün olduğu kadar temiz bir sayfa ile devretmek ve önümüzdeki birkaç ay içinde çözülmemiş sorunlarımızdan birkaçıyla ilgilenmektir.” şeklinde konuştu.

ABD’nin diğer önemli bankaları Bank of America ve Goldman Sachs’ın üçüncü çeyrek bilançosu dün açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın