Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley ve BofA ABD Hisseleri Beklentisinde Ayrıştı

Küresel piyasalarda FED’in sıkı para politikasının süreceği beklentisi hakimken, yatırım bankaları ABD hisseleri konusunda farklı beklentiler taşıyor.
Morgan Stanley ve BofA ABD Hisseleri Beklentisinde Ayrıştı
HABER GİRİŞ

Wall Street’in en önde gelen ABD’li ekonomistleri, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı gerçeği karşısında hisse senetlerinin bu yılki yükselişini uzatıp uzatamayacağı konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

ABD’li yatırın bankaları Morgan Stanley ve Bank of America’dan hisse senetlerine ilişkin farklı değerlendirmeler ortaya atıldı.

Morgan Stanley’den Michael Wilson, reel oranlar ile hisse senedi getirileri arasındaki korelasyonun daha da olumsuz bölgeye düştüğüne dikkat çekerek, bunun faiz oranlarının bir kez daha hisse senedi performansının belirleyicisi haline geldiğinin bir işareti olduğunu söyledi.

Bank of America’dan (BofA) Savita Subramanian ise faiz oranlarının yüksek kalması durumunda hisse senedi piyasalarının hala gelişebileceğini düşünüyor.

Wilson, Temmuz ortasından bu yana hisse senetlerinin görüntüsünde belirgin bir değişim yaşandığını belirtti. Geçen ay yapılan son Federal Reserve toplantısının ardından ABD hisse senetlerinde görülen düşüşün yatırımcıların yeniden başlamaya hazırlandıklarını gösterdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hisse senedi piyasasının 2022’deki bozgununu doğru bir şekilde tahmin eden ancak bu yılki ralliyi tahmin edemeyen Wilson, yazdan bu yana ABD hisse senetlerindeki zayıflık nedeniyle haklı çıktı. S&P 500 Endeksi Ağustos ve Eylül aylarında arka arkaya düşüşler kaydederek bu yılki çift haneli kazancının bir kısmını geri aldı.

BofA’dan Subramanian, borçlanma maliyetleri yüksek kalsa bile yükselişin devam etmesi için nedenler görüyor.

Subramanian, 2023’ün ilk yarısındaki yükselişi kaçırdıktan sonra bu yıl ABD hisse senetlerine olumlu yaklaşan satış tarafı stratejistleri arasında ilk sırada yer aldı ve yıl sonu S&P 500 tahminini Mayıs ayından bu yana iki kez yükseltti. Geçen yılki hisse senedi düşüşünü doğru tahmin eden isimler arasındaydı.

Tahvil getirilerinin yükselmesi ve risk varlıklarına yönelik iştahın daha da azalmasıyla ABD hisse senetleri yeni haftaya da düşüş yaşayarak başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.