Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Kripto ETP’lere İlgi Kötü Piyasaya Rağmen Artıyor

Yatırım bankası kripto ETP/ETF ürünlerinin sayısının 180’i aştığını belirtirken, bunların önemli bir bölümünün ayı piyasası sırasında çıkarıldığına dikkat çekti.
Morgan Stanley: Kripto ETP’lere İlgi Kötü Piyasaya Rağmen Artıyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, kripto para ürünlerindeki büyümenin altını çizdi. Banka ayı piyasasına dair endişelere rağmen dijital varlık sektörüne kurumsal ilginin güçlü kaldığını belirtti.

180’den fazla aktif kripto borsasında işlem gören fonlar (ETF’ler), borsada işlem gören ürünler (ETP’ler) ve tröstler bulunuyor. Morgan Stanley raporunda, bu ürünlerin yarısının ayı piyasası içerisinde piyasaya sürüldüğünü, toplam varlıkların yüzde 70 oranında 84 milyar dolardan 24 milyar dolara düştüğünü bildirdi.

Yeni Fonların Sayısı Artıyor

Kripto borsa ürünlerinin büyümeye devam edeceğine yer verilen raporda, ayı piyasasının varlık yöneticilerini ve finans şirketlerini müşterilerinin dijital varlıklara erişmesi için yollar başlatmasını engellemediğine yer verildi.

Fon lansmanları, kripto fiyatlarındaki düşüşe rağmen 2022’de hızlandı ve geçen yıl ortalama olarak ayda sekiz yeni ETP lansmanı yapıldı.

Kripto ETP’ler, hisse senetleri gibi borsalarda işlem görür ve temel bir varlığın performansını izler. Müşterilerin altta yatan dijital varlığa yatırım yapmak zorunda kalmadan kripto para birimlerine yatırım yapabiliyor. Bu da söz konusu varlıkların daha popüler olmasını sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Morgan Stanley, önümüzdeki çeyreklerde dünya çapında daha fazla kripto ürünün piyasaya sürülmesini bekliyor. Bu ürünlerin odak noktasının Bitcoin olacağı tahmin ediliyor. Yeni ürünlere de ilginin artması beklenirken, daha fazla kripto para biriminin bu kapsama alınacağı öne sürüldü.

Banka belirli zaman aralıkları ile kripto para piyasasına yönelik raporlar paylaşıyor. Daha önceki bir raporda ise stablecoin piyasasındaki daralmaya dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.