Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Stablecoin Piyasasındaki Daralmaya Dikkat Çekti

Yatırım bankasının araştırma notunda, stablecoin piyasasındaki daralmaya ve bunun sonucunda niceliksel bir sıkışma olabileceği kaydedildi.
Morgan Stanley Stablecoin Piyasasındaki Daralmaya Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasındaki dinamikler, finans dünyanın önde gelen şirketleri tarafından yakından takip ediliyor. ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley son raporunda, stablecoin piyasasındaki daralmaya dikkat çekti.

Banka paylaştığı notta, en büyük iki stablecoin olan Tether (USDT) ve USD Coin’in (USDC) birleşik piyasa kapitalizasyonu daralma olduğu ve bunun kriptodaki niceliksel bir sıkışmaya işaret ettiğini belirtti.

Ağustos ortasında duraklayan iki stablecoin’in piyasa değerindeki düşüşün yeniden başladığı belirtilirken, Nisan’daki zirveden bu yana kayıpların yaklaşık yüzde 10’a ulaştığı hatırlatıldı.

Morgan Stanley stablecoin’lere artan talebin, kripto para piyasası likiditesinin ve kaldıraç artışının bir göstergesi olduğunu söyledi. Bu varlıkların değerindeki düşüşün, kripto para piyasasındaki niceliksel sıkışmaya işaret ettiğini kaydetti.

Yatırım bankası, USDC’nin piyasa değerindeki değişikliklerin Bitcoin‘in (BTC) fiyatını iki ay önde tuttuğunu belirtiyor ve bunun nedeninin, stablecoin’in kripto kurumları tarafından diğer madeni paraları satın almak için kullanılması olabileceğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

‘DeFi’de Kaldıraç Oluşumuna Dair İşaret Yok’

Morgan Stanley, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde yeniden kaldıraç oluşumuna dair çok az kanıt gördüğünü söylüyor. DeFi, açılımı merkeziyetsiz finans olan, geleneksel aracılar kullanılmadan bir blok zincirinde gerçekleştirilen borç verme, ticaret ve diğer finansal faaliyetler için kullanılan bir terimdir.

Notta, kripto piyasasının, özellikle Fed’in eylemleri olmak üzere, sıkılaştırmaya yönelik beklentilere son derece duyarlı olmaya devam ettiğinine yer verildi.

Morgan Stanley geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir raporda, Bitcoin’de yeni boğa rallisi için olması gerekenleri sıralamıştı. Banka bunun olması için Fed’in genişleyici politikalara geçmesi gerektiğini bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.