Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Kripto Ekosistemi Merkezi Hale Geliyor

Yatırım bankası araştırma notunda kripto ekosisteminin gidişatına dair değerlendirmeler yer aldı. Ayrıntılar haberde…
Morgan Stanley: Kripto Ekosistemi Merkezi Hale Geliyor
HABER GİRİŞ

Kripto paralar geleneksel finans araçlarına göre merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmasıyla biliniyor. ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley tarafından yapılan araştırma ise bu durumun tersi yönde değiştiğini savunuyor.

Banka araştırmasında, kripto ekosisteminin daha merkezi hale geldiğini bildirdi. Raporda, altta yatan blok zincirlerinin merkezi olmasa da kripto düzenlemesi geliştikçe, ekosistemin tek veya küçük bir bulut sağlayıcı grubu üzerinde çalıştırma ihtiyacının potansiyel bir risk haline geldiğine yer verildi.

‘Merkezileşme Sorun Yaratabilir’

Morgan Stanley’e göre Ethereum’un düğümlerinin yüzde 65’i bulutta barındırılıyor ve bunların yarısı Amazon Web Servislerini (AWS) kullanıyor. Bazı hizmet sağlayıcıların, katılımcıları veya kripto ürünlerini sansürlemeye karar verirse veya uzun sunucu kesintilerine neden olursa bunun sorun haline gelebileceği belirtildi.

Morgan Stanley, kripto ekosisteminin pek çok uygulama, kod, hizmet ve şirketin altta yatan merkezi olmayan blok zincirlerini besleyerek geliştiğini ve bunun ekosistemin bazı bölümlerinin daha merkezi hale gelmesine neden olduğunu söylüyor.

Banka, bunun şaşırtıcı olmadığını, çünkü merkezileşmenin, kripto para piyasalarının finansallaşmasının doğal bir evrimi olduğunu söylüyor. Bunun yeni zorluklar getirdiğine dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Ethereum blok zincirinin geçen ay, Merge yükseltmesinden bu yana işlemlerin artık doğrulayıcılar tarafından onaylandığı ve bu doğrulayıcıların yüzde60’ının yalnızca dört şirket tarafından yönetildiği belirtildi.

Ethereum topluluğu bu merkezileşme sorununun farkında ve potansiyel çözümler üzerinde çalışıyor. Banka, en büyük merkezi olmayan özerk organizasyonların (DAO’lar) aynı zamanda merkezi şirketlere daha çok benzemeye başladıklarını belirterek, merkezi olmayan borsa Uniswap’ın son zamanlarda yeni bir vakıf kurduğunu hatırlattı.

DAO, genellikle yerel bir kripto jetonu tarafından yönetilen, blok zinciri tabanlı bir organizasyon veya şirket biçimidir. Bu belirteçlerin sahipleri, doğrudan DAO ile ilgili önemli konularda oy kullanabilir ve genellikle geleneksel kurumsal yapılar yerine akıllı sözleşmeler kullanırlar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.