Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley, ECB’nin Faiz Oranını Yukarı Yönlü Revize Etti

Yatırım bankası Morgan Stanley, Avrupa Merkez Bankası’nın ulaşacağı nihai faiz oranını revize etti. Detaylar geliyor...
Morgan Stanley, ECB’nin Faiz Oranını Yukarı Yönlü Revize Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, iki banka ile beraber, enflasyonist baskıların ağır basmasıyla Avrupa Merkez Bankası’nı nihai faiz oranı tahminlerini yüzde 4 olarak revize etti. Bu haftaki veriler, 20 ülkeden oluşan euro bölgesi genelinde temel enflasyonda sürpriz bir artış olduğunu gösterdi.

Revizyonlar ayrıca, ECB yönetim konseyi üyesi ve Belçika ulusal banka başkanı Pierre Wunsch’un yaptığı, ECB’nin temel enflasyonun ısrarlı bir şekilde yüksek kalması durumunda ana faiz oranını yüzde 4’e kadar yükseltmeyi düşünebileceğini söylemesinin hemen ardından geldi.

BNP Paribas ve Barclays, yukarı yönlü revizyonlarda Morgan Stanley’e katıldı. Morgan Stanley ve BNP Paribas daha önce terminal oranını yüzde 3,25 olarak görmüştü. Barclays Şubat’ta tahminini yüzde 3,5’e yükseltmişti.

ECB, oranları Temmuz 2022’deki yüzde -0,5’lik rekor düşük seviyeden yüzde 2,5’e kadar yükseltti. Bu 2008’den bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Barclays, müşterilerine notta Mart ve Mayıs aylarında 50 baz puan, Haziran ve Temmuz aylarında ise 25 baz puanlık artış beklediğini bildirdi

JP Morgan ise bu hafta terminal oranı tahminini yüzde 3,50’den yüzde %3,75’e yükseltmişti. Tahmin, Euro Bölgesi’nde bu hafta açıklanan Şubat ayı enflasyon verilerinin ardından geldi. Ön okumalara göre yıllık bazda enflasyon yüzde 8,5 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam etmesi, ECB’nin faizde daha agresif hareket edeceği beklentilerini beraberinde getiriyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, daha sıkı faiz politikası uygulayabileceklerinin sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.