Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moodys’ten O Ülkenin 5 Bankasına Kötü Haber: Notları Düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten yapılan açıklamada 5 İsrail bankasının kredi notunun düşürüldüğü belirtildi. Detaylar haberin devamında;
Moodys’ten O Ülkenin 5 Bankasına Kötü Haber: Notları Düşürüldü
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten yapılan açıklamada, İsrailli bankalar için not değerlendirmesinde bulunulduğu belirtildi. Geçen hafta İsrail’in ülke kredi notunun düşürülmesinin ardından bu kez ülkenin 5 büyük bankasının mevduat kredi notunun düşürüldüğü duyuruldu.

Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada, İsrailli beş bankanın uzun ve kısa vadeli mevduat kredi notunun düşürüldüğü ve bu bankaların not görünümlerinin de negatif olduğu ifade edildi. Bankaların notu A2’den A3’e düşürüldü.

Kredi notları düşürülen bankaların Bank Leumi Le-Israel, Bank Hapoalim, Mizrahi Tefahot Bank, Israel Discount Bank ve First International Bank of Israel olduğu bilgisi verildi.

Süren Çatışmalar Olumsuz Sonuçlar Çıkarıyor

Yazılı açıklamada konuya ilişkin detaylara ve alınan kararların arkasındaki etkenlere de değinildi.

Kararların, 24 Ekim 2023 tarihinde başlatılan incelemelerin bir sonucu olduğu belirtilirken İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmaların tırmanmasının bankaların şu anda varsayılandan daha ciddi şekilde etkilenmesine yol açabileceğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Askeri çatışmalar ve zayıflayan güvenlik ortamı sebebiyle bankaların sosyal risklerinin arttığı, bu durumun da negatif görünümü ortaya çıkardığı ifade edildi.

Midroog Uyardı

Öte yandan, İsrailli derecelendirme kuruluşu Midroog, not kesintilerinin bankaların ötesine geçerek Israel Electric Corp. gibi devlet şirketlerine kadar uzanabileceğini açıkladı.

Moody’s, 9 Şubat tarihinde İsrail’in kredi notunu “A1″den “A2″ye düşürmüş, kredi notu görünümünü negatife çevirmişti.

2024 yılının ilk değerlendirmesini yapacağı ülke olarak Türkiye’yi seçen kuruluş, 13 Ocak’taki duyurusunda ise Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit etmiş ve görünümünü “durağan”dan “pozitif”e revize ettiğini bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.