Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s’ten İngiltere Kararı: Kredi Notu Revize Edildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'nin kredi notunu yukarı yönlü revize etti.
Moody’s’ten İngiltere Kararı: Kredi Notu Revize Edildi
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçen yılın mini bütçesinin ardından “politika öngörülebilirliğinin yeniden sağlandığını” söyleyerek İngiltere’ye yönelik olumsuz görünümünü düşürdü. Bu, Nisan ayında olumsuz görünümünü düşüren S&P’nin ardından geldi.

Kurum İngiltere’nin kredi notunu “Aa3” olarak teyit ederken, not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi. Moody’s ayrıca İngiltere’nin AB ticaretine yönelik “daha uzlaşmacı” yaklaşımına da dikkat çekti.

Derecelendirme kuruluşu, “Yapısal harcama baskıları ve nispeten yüksek enflasyon, hükümetin mali planlarını tam olarak yerine getirme becerisine yönelik risk oluşturacak olsa da, Moody’s hâlâ maliye politikasının önümüzdeki yıllarda kademeli olarak sıkılaştırılmasını bekliyor” açıklamasını yaptı.

Kredi derecelendirme kuruluşları, ekonominin gücüne ve hükümetin etkinliğine bağlı olarak bir ülkenin borçlarını geri ödeme olasılığını değerlendiriyor. Moody’s, Şansölye Jeremy Hunt’ın selefinin vergi indirimlerinin çoğunu geri alma kararının kararın alınmasında etkili olduğunu söyledi.

Brexit nedeniyle artan sürtüşmenin, İngiltere’nin 2026’da yüzde 2 hedefine döndüğünü gördüğü enflasyonu düşürme hedefini yavaşlattığı bildirildi. Moody’s, AB ile daha fazla iş birliğinin Brexit ile ilgili belirsizliği azaltabileceğini ve İngiltere’nin ekonomik büyümesini artırabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu, geçen Eylül ayındaki felaketle sonuçlanan mini Bütçe sonrasında İngiltere’nin kredi itibarına ilişkin değerlendirmelerini düşürmüştü.

S&P’den İngiltere Açıklaması

İngiltere ile ilgili bir değerlendirme de, Standard & Poor’s (S&P) tarafından yapıldı. S&P, İngiltere’nin uzun ve kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarını “AA/A-1+” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

Açıklamada, İngiltere ekonomisinin şu ana kadar yüksek enflasyon, para politikasının hızla sıkılaştırılması ve kredi koşulları gibi çeşitli olumsuzluklara rağmen resesyondan kurtulduğu bilgisine yer verildi.

Durağan görünümün İngiltere’nin çeşitli olumsuzluklara rağmen dirençli ekonomik performansının yanı sıra bütçe açıklarının gelecek iki ila üç yıl içinde istikrarlı bir şekilde azalacağı yönündeki beklentiyi yansıttığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.